Téměř desetině evropských divokých včel hrozí vyhynutí. Studie Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) mapuje téměř dva tisíce druhů divokých včel Evropy, ohrožených druhů může být přes 60 procent.
Podle vědců z IUCN je nutný další výzkum k zabránění úhynu všech ohrožených včel. Včely mají klíčovou roli i na produkci potravin. Ekologové zjistili, že včely každoročně v Evropě opylují plodiny v hodnotě 605 miliard korun. Opylovači včetně včel mají vliv až na 84 procent hlavních plodin určených k lidské spotřebě.
Problémy české krajiny se zabývali také odborníci na konferenci v Lichtenštejnském paláci v Praze. Upozornili na pokračující divoký zábor zemědělské půdy zejména v okolí velkých měst a na nedostatečnou ochranu nejlepší zemědělské půdy. Denně ubývá 13 hektarů půdy a téměř 55 procent je ohroženo erozí. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce je problémem i odosobnění obyvatelstva od krajiny a ztráta její jedinečnosti. Za dopady těchto změn označil ministr záplavy, sucho a ztrátu půdní úrodnosti.*
Zdroj: www.ctk.cz