07.09.2006 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Evropě probíhají různé vakcinační programy proti IBR

Markerová vakcína umožňuje rozlišit protilátky postinfekční a postvakcinační.

Vývoj BHV1-markerové vakcíny s delecí gE umožňuje rozlišit protilátky postinfekční a postvakcinační. V Evropě probíhají různé vakcinační programy proti IBR. Použití gE vakcíny má tlumit nejen klinické příznaky, ale současně redukovat vylučování viru a jeho cirkulaci v negativní populaci skotu. K dispozici je markerová BHV1 živá očkovací látka a markerová vakcína inaktivovaná; je známo, že živá očkovací látka lépe redukuje cirkulaci viru v populaci a počet reinfekcí po aplikaci vakcíny významně klesá. V současnosti existují dvě komerční živé vakcíny s různými doporučenými očkovacími schématy. Jedna je aplikována 2x při základní imunizaci a výrobce to zdůvodňuje lepší indukcí virus neutralizačních protilátek. U jiné živé vakcíny (Bovilis IBR Marker, Intervet) se pokládá jednorázová aplikace za dostačující a očkovací schéma za vyhovující. V dřívějších studiích byla zkoumána imunita navozená vakcínou Bovilis IBR Marker a bylo zjištěno, že vakcína je vysoce účinná, i když nejsou prokázány postvakcinační neutralizační protilátky. To potvrzuje, že rychlý účinek vakcíny je nezávislý na humorální imunitě. Kromě toho bylo předmětem zájmu zjistit, zda má dvojí vakcinace vliv na délku imunity. Za tímto účelem byla provedena studie, při níž byla zvířata (jednou a dvakrát vakcinovaná) šest měsíců po základní imunizaci infikována. Hlavním kritériem při sledování stavu imunity byla schopnost redukce šíření viru.
25 telat ve věku asi dvou týdnů, náhodně vybraných, bylo rozděleno do pěti skupin o stejném počtu zvířat. Telata z první a čtvrté skupiny byla očkovaná intranasálně, telatům z druhé a páté skupiny byla aplikovaná intramuskulárně vakcína Bovilis IBR Marker, třetí skupina byla kontrolní. Čtyři týdny po prvním očkování byla telata ze čtvrté a páté skupiny přeočkována intranasálně a intramuskulárně. Šest měsíců po uvedené vakcinaci byla telata všech skupin intranasálně infikována vysoce patogenním polním kmenem BHV1. Šest dnů po infekci bylo vylučování viru u všech očkovaných skupin zřetelně redukováno ve srovnání se skupinou kontrolní. Rozdíl mezi kontrolní a očkovanou skupinou byl po sedmém dni ještě markantnější. Žádný rozdíl mezi telaty čtyř očkovaných skupin ve vylučování viru očkovaných telat nebyl pozorován mezi šestým a desátým dnem. Telata, která byla dvakrát očkovaná (intranasálně anebo intramuskulárně), měla vyšší množství protilátek než telata vakcinovaná jedenkrát, nebyl však pozorován žádný rozdíl v délce imunity. Výsledky studie prokázaly, že redukce vylučování viru je stejně dobrá po jedné jako po dvou aplikacích a dvojí aplikace Bovilis IBR Marker účinnost vakcíny nezlepší.
Bielsa M., Patel J. R. Ergebnisse einer Vergleichstudie über zwei unterschiedliche Impfschemata mit Bovilis IBR Marker. Tierarztliche Umschau 2005;10:574.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down