Obchod se slonovinou byl ve světě zakázán v roce 1989.
Dražbu 51 tun slonoviny schválil orgán OSN, který dohlíží na obchodování s ohroženými druhy zvířat. Dalších 57 tun vydražily Zimbabwe, Namibie a Botswana v posledních týdnech.
Slonovina byla prodána jen oficiálně uznávaným kupcům v Číně a v Japonsku. Podle Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES) z roku 1973 mají zakázáno slonovinu vyvážet a úřady budou kupce kontrolovat, aby se zásobami nejednali v rozporu se zákonem. Veškerá slonovina na aukci pochází ze slonů, kteří buď zahynuli přírozenou smrtí, nebo museli být utraceni v souladu s programem o zabránění jejich přemnožení. Většina kusů pochází z jihoafrického Krugerova národního parku.
Veškerý zisk z aukce musí být investován do ochrany přírody. Podle hlavního tajemníka CITES Willema Wijnstekerse vynesla dnešní aukce kolem 6,7 milionu dolarů (asi 131 milionů korun). Všechny čtyři dražby v jihoafrických státech vydělaly celkem 15 milionů dolarů (zhruba 294 milionů korun).
Podle BBC aukci mnozí vítají jako vhodný způsob získání prostředků na ochranu přírody. Kritici však dražbu odsuzují s tvrzením, že legální dražby jen podnítí pytláctví a zjednoduší nelegální prodej slonoviny. Po dnešní aukci však CITES nehodlá umožnit další legální dražbu nejméně po dobu devíti let.
Na českém trhu se sošky a šperky ze slonoviny objevují jen sporadicky. Od roku 2000 se do ČR dovezla slonovina a výrobky z ní v hodnotě 382.000 korun. Loni byla hodnota dovozu 122.000 korun, což je o pár tisíc více než předloni.
Obchod se slonovinou byl ve světě zakázán v roce 1989, jelikož pytláctví výrazně snižovalo sloní populace. Kromě nynějších aukcí na jihu Afriky, se ještě jedna legální dražba uskutečnila v roce 1999.
Slonovina pochází ze sloních klů, které jsou u kořene duté a ve špičce plné. Je to velmi tvrdý materiál, ze kterého se vyrábí drobné šperky, sošky a další dekorativní předměty. Na trhu se často objevuje i nepravá slonovina, která ale není tak tvrdá jako originální materiál.