V oblastech zasažených povodní hrozí větší nebezpečí propuknutí králičího moru než v jiných místech, a veterináři proto doporučují co nejdříve všechny chovy naočkovat. „Ve vlhčích oblastech, což je v současné době vlastně celá středočeská kotlina, se dá čekat větší výskyt komárů, kteří tuto nemoc přenášejí. Dá se proto předpokládat, že se může častěji než jinde právě tady vyskytnout zmíněný mor,“ potvrdil mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.
Propukne-li nákaza v chovu, šíří se velice rychle a většinou postihne celý chov. Včas provedené očkování zpravidla spolehlivě ochrání králíky před onemocněním. Chovatelé by proto neměli dlouho váhat a nechat svá zvířata veterinářem očkovat. Očkování přijde zhruba na patnáct korun za jednoho králíka.
Veterináři a hygienici sledují situaci v zaplavených oblastech už od doby, kdy opadla voda. Kromě nákazové situace monitorují také kontaminaci prostředí a organismu zvířat jedovatými látkami, především dioxiny a polychlorovanými bifenyly, které mají původ ve zdejších chemičkách. „U některých drobnochovatelů se přítomnost těchto jedovatých látek prokázala, v rybách ve vodních tocích kupodivu ne,“ uvedl Duben. Známé jsou výsledky testů v obci Libiš na Mělnicku, kde u chovatele hygienici prokázali přítomnost jedovatých látek ve slepičím vejci a kachním mase.
Zdroj: MF Dnes