Více než polovina masného skotu v naší zemi je chována v biorežimu. Stát letos poprvé podporuje marketingově biopotraviny a ekologické zemědělství. České biopotraviny se nejvíce vyváží do Německa a Rakouska.
Jatka nemají certifikaci a na pult obchodních řetězců se maso většinou dostává jako konvenční, zmínil na tiskové konferenci ředitel odboru environmentálního a ekologického zemědělství ministerstva zemědělství Jan Gallas. Samotný sektor biopotravin se podle ministerstva rozvíjí. V současné době je v tuzemsku 712 výrobců biopotravin, meziročně přibyla desetina. Vzrůstá intenzita ekologicky chovaných zvířat, biojatek v poslední době příliš nepřibývá. Organizace Pro-Bio Svazu ekologických zemědělců nyní jedná s obchodními řetězci, aby maso s označením bio více prodávaly. Výrobci masa, kteří dříve poráželi v biorežimu jeden kus skotu za týden, porážejí nyní pět.
Stát letos poprvé podporuje marketingově biopotraviny a ekologické zemědělství. Zakázku za 24,5 milionu korun vyhrála brněnská společnost Media Age.
Konzumenti koupili předloni biopotraviny v ceně 2,55 miliardy korun a cena spotřebovaných biopotravin vzrostla o 13,5 procent. Lidé nakupují v biokvalitě mléko a mléčné výrobky, ovoce a zeleninu a šťávy z nich a také zpracované potraviny, např. koření, hořčice, kávu, čaj nebo hotové pokrmy typu kojenecké výživy.
Celkový obrat s biopotravinami, včetně vývozu, dosáhl 4,19 miliardy korun. Vývoz vzrostl na 1,64 miliardy, z této částky zaznamenal reexport 259 milionů korun, tj. 16 procent. České biopotraviny se nejvíce vyváží do Německa a Rakouska.
Loňská produkce hovězího a telecího masa v České republice v hodnotě 67 714 tun meziročně klesla téměř o šest procent. V ekologickém zemědělství chováme 17 procent skotu, více než 8 procent ovcí, a zhruba 35 procent koz a 22 procent koní. Ekologicky obhospodařovaná půda zabírá 12,37 procenta zemědělského půdního fondu.*
Zdroj: www.ctk.cz