Další z oblíbených odborných seminářů VÚVeL FEST od výzkumu k praxi, zaměřený na chov a zdraví hospodářských zvířat, ryb, včel, produkce krmiv a potravin včetně vody, proběhl ve Výzkumném ústavu veterinárního lékařství předposlední den v říjnu.
Seminář pod názvem Včely a jejich budoucnost zahájila MVDr. Soňa Šlosárková, Ph.D., garantka odborných seminářů, celodenní program moderoval MVDr. Ján Matiašovic, Ph.D. Sérii aktuálních přednášek zahájil MVDr. Martin Kamler (VÚVč Dol) svou prezentací Nosema a včely dnes. Otázkou, zda je v silách chovatele předcházet ztrátám včelstev (příklady z terénu) se zabývali Ing. Dalibor Titěra, CSc. (VÚVč Dol) a MVDr. Martin Kamler. Genotypizaci izolátů Paenibacillus larvae na území ČR a části SR v letech 2016-2018 popsal MVDr. Ján Matiašovic, Ph.D. (VÚVeL Brno).
Porovnání fyziologických a imunitních parametrů letních a zimních včel uvedl doc. RNDr. Pavel Hyršl, Ph.D. (MU Brno). Zmíněnou studii obohatil Mgr. Jiří Danihlík, Ph.D. (UP Olomouc) porovnáním imunity zimní a letní generace včel. Na soudobé virózy detekované ve vzorcích včelařů z České republiky se zaměřila RNDr. Jana Prodělalová, Ph.D. (VÚVeL Brno).*
Podrobnější informace najdete v prosincovém čísle časopisu Veterinářství.