Nejvíce kožešinových zvířat je v Číně.
Na kožešinových farmách ve světě je v současnosti více než 100 milionů zvířat. Největším výrobcem kožešin je dnes Čína, která se na jejich světové produkci podílí až 80 procenty. Vyplývá to z údajů uvedených ve sborníku k úterní konferenci Perspektivy chovu kožešinových zvířat v EU. Špatné životní podmínky chovaných zvířat jsou dlouhodobě kritizovány organizacemi na jejich ochranu po celém světě, ale také odborníky na životní pohodu zvířat.
Nejčastěji chovaným kožešinovým zvířetem je norek. Podle údajů norské společnosti Oslo Fur Auctions přesáhla světová produkce norkových kožešin v uplynulém roce 57 milionů kusů. Třetina z této produkce připadá na Čínu. Druhým nejčastěji chovaným zvířetem je liška, na celkové roční produkci ve výši sedm milionů liščích kožešin se Čína podílí čtyřmi miliony.
Ochránci kritizují zejména to, že zvířata jsou v řadě zemí chována v klecích nedostatečných rozměrů. Odmítají také kruté metody zabíjení zvířat. Upozorňují i na to, že v Číně zcela chybí zákony na ochranu životní pohody zvířat. Kruté zacházení se zvířaty dokládají například s použitím videozáznamů.
Špatné podmínky chovu vedou často ke stereotypnímu chování a reprodukčním problémům zvířat.
Nejméně deset států v posledních letech zavedlo legislativní opatření, která regulují fungování kožešinových farem. Například v Rakousku platí úplný zákaz kožešinových farem od roku 2004, ve Velké Británii došlo k jejich zákazu již v roce 2000. Jiné státy, jako například Itálie, přikazují chovatelům poskytnout zvířatům více prostoru či vodu k plavání.
V České republice není chov kožešinových zvířat v současnosti upraven zvláštním zákonem, podléhá zejména obecnému zákonu na ochranu zvířat. Počet velkochovů v ČR je nízký a stále klesá. Chov se totiž příliš nevyplácí a mezi lidmi se zájem o kožešiny snižuje. V ČR dnes existuje zhruba pět chovů norků s alespoň 500 kusy a tři chovy lišek s více než 100 kusy zvířat.
Podle Státní veterinární správy proběhlo v ČR v předchozích dvou letech 50 kontrol chovů kožešinových zvířat. Dvěma chovatelům byla udělena pokuta, jednomu nepeněžní příkaz.