Molekulárními studiemi byl potvrzen netypický chřipkový virus H2N3.
Vědci v USA odhalili nový kmen viru chřipky prasat – H2N3, který obsahuje virus ptačí a virus chřipky prasat. Veterinární lékaři z ARS při Ministerstvu zemědělství USA provedli výzkum na univerzitě v Iowě ve spolupráci s vědci z univerzity v Minnesotě a veterinárními lékaři z National Animal Disease Center v Ames. Výzkumný tým studoval virus chřipky, který byl poprvé identifikován v roce 2006 na Univerzitě v Minnesotě u dvou skupin prasat z různých výrobních zařízení. Obě skupiny prasat byly napájeny z vodní nádrže navštěvované stěhovavými vodními ptáky.
Molekulární studie potvrdily, že se jedná o netypický chřipkový virus H2N3, který byl zjištěn u divokých kachen a poprvé byl detekován u savců. Chřipkové viry mají osm genových segmentů, z nichž všechny jsou zaměnitelné různými genovými segmenty virů jiných kmenů.
Vědci uvádějí, že u nově izolovaného viru H2N3 chřipkového kmene jsou genové segmenty H2 a N3 zaměněny genovými segmenty viru běžné prasečí chřipky. Laboratorní testy potvrdily, že kmen H2N3 může infikovat také myši a fretky.
Vědci uvádějí, že prasata mohou být smíšenými nositeli virů ptačí a lidské chřipky, protože buňky v jejich dýchacích cestách a plicích mají receptory jak pro viry lidské, tak pro viry ptačí chřipky. U prasat může docházet k přesměrování a výměně genových segmentů mezi různými chřipkovými viry.
Výsledky výzkumu vyžadují další monitorování prasat i zaměstnanců farem z hlediska výskytu virů podtypu H2 a dalších chřipkových kmenů, které mohou napadat prasata a ohrozit i lidské zdraví.
V souvislosti s chřipkou prasat nebylo zjištěno onemocnění zaměstnanců uvedené farmy. I přesto se v rámci grantu Center for Disease Control and Prevention plánuje sérologické testování zaměstnanců. Odborníci uvádějí, že nově objevený virus není pro člověka větším rizikem než ostatní chřipkové viry, a že přenos chřipky z prasat na lidi je výjimečný.
Nat Hog Fmr 2008;53:1-6.