29.07.2013 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vědci odhalili tajemství včelích pláství

Každá vosková buňka je tvořená dokonalým šestiúhelníkem, jejíž stěny zajišťují odolnost struktury plástve a nejúčinnější způsob, jak ukládat med

Včely mají geometrickou předvídavost, ví že šestiúhelník je větší než čtverec nebo trojúhelník, a nabere více medu se stejnou spotřebou materiálu a práce, napsal ve 4. století řecký geometr Pappus. Charles Darwin řekl, že plástev je absolutně dokonalá využitím práce a vosku.
 
Podle nedávného výzkumu vědců z Británie a Číny buňky nezačínají jako šestiúhelníky, ale jako kruhy. Postupně se formují do šestiúhelníků jemným stékáním vosku, který částečně taje díky teplu vydávanému těly speciální skupiny včelích dělnic. Vědci pod vedením B. Karihalooem z Cardiffské univerzity sledovali, jak včely pracují na stavbě šestimilimetrových buněk plástve, které budují kolem vlastních těl. Pracují freneticky vedle sebe na sousedících buňkách a kousky vosku lepí a udusávají kolem trojích spojnic buněk; o ostatní už se pak postará teplo.
Při teplotě zhruba 45 stupňů Celsia začne vosk pomalu téct jako pružná, vazká tekutina a natahuje se jako karamel. Postupně se vytahuje nahoru a formují se místa, která vzniknou jako úhly šestiúhelníku. Během procesu se stěny buňky postupně natahují, až se stěny sousedících buněk spojí a zpevní, kdy vznikne dokonalý šestiúhelník.
J Royal Soc Interface
 
Zdroj : www.ctk.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down