18.07.2012 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vedlejší účinky podávání cyklosporinu A u koček s alergickou dermatitidou

Alergická dermatitis koček je charakterizována pruritem a různým stupněm alopecie, erytému a tvorbou krust. Léze se obvykle objevují na hlavě, krku, předních končetinách, slabinách, laterálních plochách hrudníku a kaudální straně stehen.

 K terapii alergické dermatitidy se běžně užívají kortikosteroidy, ale díky vedlejším účinkům (např. diabetes mellitus) se hledají alternativní možnosti terapie. Použití cyklosporinu A (CsA) pro terapii alergické dermatitidy je u koček podloženo několika studiemi. Podávání CsA bylo u koček spojeno s nástupem toxoplazmózy, průjmem, zvracením, hyperaktivitou, zvýšenou chutí k jídlu, anorexií nebo gingivální hyperplazií. U psů byl popsán hirsutismus, kožní papilomy, hyperkeratóza tlapek, zvýšený růst drápů a rozvoj lymfoplasmatoidní dermatitidy. U lidí byly v souvislosti s CsA popsány také neurologické příznaky, hypertenze, poruchy funkce jater, narušená činnost ledvin a muskuloskeletální bolesti. U koček tyto vedlejší účinky zjištěny nebyly. Cyklosporin A jako inhibitor kalcineurinu má vliv na některé buňky kůže včetně T lymfocytů, dendritických buněk a keratinocytů. Kalcineurin způsobuje defosforylaci NFAT (nuclear factor of activated cells), NFAT pak umožňuje transkripci genů pro prozánětlivé cytokiny (IL-2, IL-4, IFNg, TNFa). Tyto cytokiny vedou k aktivaci a proliferaci T lymfocytů. Cyklosporin A také specificky narušuje schopnost dendritických buněk stimulovat proliferaci T lymfocytů. U koček s alergickou dermatitidou byl zjištěn zvýšený počet T lymfocytů oproti kočkám zdravým, tyto T lymfocyty jsou primárními producenty IL-4.
Do studie bylo zařazeno 50 koček s alergickou dermatitidou, kterým byl podáván cyklosporin A. Jednalo se o 32 kastrovaných koček a 18 kastrovaných kocourů, věkové rozmezí bylo 1-13 let, nejpočetnějším plemenem byla kočka domácí krátkosrstá. Dávka CsA se pohybovala mezi 1,5-7,3 mg/kg (průměrně 5,25 mg/kg). U 5 koček bylo podávání CsA ukončeno během prvních 4 měsíců kvůli gastrointestinálním obtížím. Zpočátku byl CsA podáván jednou denně, poté u 24 % pacientů denně, u 35 % zvířat obden, u 2 % každé 1-2 dny, u 2 % každé 1-3 dny, u 2% každé 2-3 dny, u 17 % každé 3 dny, u 4 % každé 3-5 dny, u 4 % každých 5 dní a u 2 % koček jednou týdně. U těchto pacientů byla průměrná doba podávání CsA 20 měsíců.
Vedlejší účinky byly zaznamenány u 33 koček, u některých se objevilo více problémů najednou. Nejčastěji se objevovaly gastrointestinální příznaky (zvracení, průjem, anorexie) a to u 12 koček. U jedné kočky s anorexií se v důsledku toho objevila lipidóza jater. U 5 koček z těchto 12 se muselo podávání CsA ukončit. Druhým nejčastějším vedlejším účinkem podávání CsA bylo hubnutí (popsáno u 8 koček), kdy došlo k úbytku hmotnosti o 4-50 %. U dvou koček se objevil chronický průjem, u jedné kočky gingivální hyperplazie po jednom roce aplikace CsA. Dále byl u 7 koček popsán rozvoj zubního kamene a gingivitidy, u 5 koček zvýšení hmotnosti o 14-42 %, u dvou koček diabetes mellitus, u dvou koček otitida, a jednou nežádoucí močení, močová infekce, vřed rohovky, obstipace, přechodný kašel a kýchání a hypertyreóza s následným selháním ledvin.
Nejčastěji se tak objevoval gastrointestinální příznaky, které byly obvykle popisovány jako mírné a u čtyř koček se spontánně vyřešily bez nutnosti přerušení podávání CsA. U pěti koček muselo dojít v ukončení terapie cyklosporinem. Specifická příčina gastrointestinálních potíží v souvislosti s podáváním CsA u koček není zatím objasněna, u některých pacientů se problémy objevovaly v závislosti na dávce. Někteří autoři naznačují, že zápach a nepříjemná chuť cyklosporinu může u koček vyvolat stres a tak přispět k obtížím. U jedné kočky byl diagnostikován zánětlivé střevní onemocnění, gastrointestinální forma lymfomu a mírná hypertrofická kardiomyopatie během čtyř měsíců od zahájení terapie. Je ale málo pravděpodobné že by CsA způsobil tyto problémy, protože u psů se CsA používá právě k řešení zánětlivých střevních onemocnění.
U dvou koček byl popsán rozvoj diabetes mellitus, nicméně tyto kočky současně dostávaly dexametazon, jehož diabetogenní efekt je znám. Jedná se tedy spíše o komplikaci spojenou s podávání kortikosteroidů.
Při rozhodování o terapii cyklosporinem by se měly zvažovat možné gastrointestinální komplikace, které u některých koček mohou být tak závažné, že se bude muset léčba přerušit. U některých zvířat mohou být vedlejší účinky pouze mírné a některé kočky mohou dobře reagovat na snížení dávky.
Heinrich NA, McKeever PJ, Eisenschenck MC. Adverse events in 50 cats with allergic dermatitis receiving ciclosporin. Vet Dermatol 2011;22:511-520.
 Přeložila MVDr. Simona Králová-Kovaříková   
 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down