Všechny zásilky vepřového masa a tepelně dostatečně nezpracovaných produktů z něj původem ze zemí s výskytem afrického moru prasat (AMP) budou muset od 2. října být před uvedením na český trh vyšetřeny na přítomnost DNA viru této nákazy.
Povinnost se bude vztahovat také na vedlejší živočišné produkty, maso prasat divokých a produkty z něj. V souvislosti s výrazným zhoršením nákazové situace v Evropě vydá a zveřejní na úřední desce ministerstva zemědělství (MZe) Státní veterinární správa (SVS) v pondělí 1. října mimořádná veterinární opatření, která tuto povinnost příjemcům zásilek nařídí.
Povinnost se vztahuje na všechny tuzemské provozovatele potravinářských podniků dovážející výše uvedené produkty z Belgie, Bulharska, Estonska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Polska nebo Rumunska, tedy států s potvrzeným výskytem AMP v chovech domácích prasat či u volně žijících prasat divokých. Každá zásilka bude moci být uvedena na tuzemský trh až poté, co bude v akreditované laboratoři vyšetřena na přítomnost DNA viru AMP s negativním výsledkem. V případě nevyhovujících výsledků budou příjemci zásilek povinni o tom neprodleně informovat SVS.
„Vzhledem k vývoji nákazové situace v Evropě je potřeba ochránit domácí chovy prasat a trh s vysokými standardy pro spotřebitele před možným zavlečením nákazy. Proto jsme se rozhodli podmínit vstup potenciálně nebezpečných potravin z rizikových zemí povinným vyšetřením na virus AMP. Boj s nákazou nás stál hodně peněz a je za ním řada omezujících opatření, proto nechceme riskovat další zavlečení choroby na naše území,“ zdůvodnil nařízení ministr zemědělství Miroslav Toman.
SVS již v současnosti namátkově vyšetřuje zásilky vepřového masa a masa prasat divokých ze zemí s výskytem AMP v chovech prasat na přítomnost jeho viru. V průběhu letošního roku bylo odebráno více než 100 vzorků. Ani v jednom případě nebyla zjištěna přítomnost viru AMP. S novým veterinárním opatřením SVS zároveň výrazně zintenzivní monitoring a v jeho rámci bude vyšetřovat vepřové maso a produkty i ze zemí, na jejichž území se dosud AMP oficiálně nevyskytl.
Ze šetření SVS vyplývá, že ze zemí s výskytem AMP v poslední době odeberou čeští odběratelé zhruba 3000 zásilek vepřového masa v celkovém množství okolo 4000 tun. „Kapacita laboratoří Státních veterinárních ústavů je dostatečná a vyšetření jednotlivých vzorků by mělo být realizováno nejpozději do 24 hodin od jejich přijetí,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. „Cena vyšetření, která dle platného sazebníku dosahuje 1100 Kč, by rozhodně neměla citelně ovlivnit náklady odběratelů,“ dodal.
Vyšetření provádí zmíněné Státní veterinární ústavy a to v Jihlavě, Praze a Olomouci. Pro usnadnění odesílání vzorků, připraví Státní veterinární správa vzor objednávky laboratorního vyšetření, který pro volné použití zveřejní na svých internetových stránkách.
Za nesplnění povinností vyplývajících z mimořádných veterinárních opatření může správní orgán uložit pokutu až do výše dvou milionů Kč.*
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS