Státní veterinární správa (SVS) v rámci své dozorové činnosti dlouhodobě kontroluje také prodej potravin živočišného původu na farmářských trzích. Za prvních pět měsíců letošního roku veterinární inspektoři provedli přes 120 kontrol prodejců na trzích. U 19 procent kontrol bylo zjištěno pochybení. V letním období nebezpečí spojená se stánkovým prodejem živočišných produktů výrazně stoupají. Proto se velké množství kontrol odehrává právě v tomto období.
Nejčastějším prohřeškem v dosavadním průběhu roku je porušení takzvaných zásad výrobní a hygienické praxe. Mezi ně patří zejména nedodržování teplot nabízených výrobků či jejich nedostatečná ochrana před vnější kontaminací. Další frekventované porušení představují chyby ve značení potravin, porušení předpisů při manipulaci s produkty a také neznámý či nejasný původ zboží. V prvních pěti měsících loňského roku provedli veterinární inspektoři na trzích 116 kontrol z toho při 22 z nich zjistili nějakou závadu. Pořadí nejčastějších závad bylo obdobné jako letos.
„Vážné zdravotní následky zejména při teplém počasí může pro spotřebitele mít nedodržení teplot při skladování a nabízení potravin. Prodejci musí na trzích udržovat zboží při určených teplotách. Naše kontroly jsou v horkých dnech právě na splnění této povinnosti zaměřené,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád, který se dnes zúčastnil kontroly farmářského trhu ve Vyškově.
V Jihomoravském kraji provedla SVS v prvních pěti měsících letošního roku 11 kontrol prodejců na farmářských trzích, nějakou závadu zjistili u pěti z nich. „Nejčastější problém při kontrolách na jižní Moravě představuje nedodržení požadovaných teplot nabízených produktů. Někteří trhovci také prodávají nedostatečně značené zboží, včetně nečitelného označení na etiketách nebo chybějícího označení v českém jazyce,“ sdělil ředitel odboru veterinární hygieny Krajské veterinární správy v Brně Josef Velecký.
Za celý loňský rok bylo ze strany SVS na trzích v celé České republice provedeno 380 kontrol, což bylo meziročně o 11 procent méně. Alespoň jednu závadu zjistili veterinární inspektoři loni v 54 případech. Podíl kontrol se závadou dosáhl podobně jako v roce 2020 zhruba čtrnáct procent. Výše uložených pokut v roce 2021 přesáhla 425 000 Kč. Mezi nejčastější závady patřilo zejména porušení správné výrobní a hygienické praxe, mezi tato pochybení spadá například nedostatečná ochrana produktů vůči vnější kontaminaci či nedodržení teplotního řetězce a označování výrobků.
Pravidelné kontroly farmářských trhů významně přispívají k tomu, aby si zákazníci mohli nakoupit zdravotně nezávadné a kvalitní potraviny živočišného původu. Zároveň by měly spotřebitele chránit před nekalými praktikami některých prodejců. SVS prodejcům i nakupujícím pravidelně připomíná takzvané „Desatero“ k prodeji na farmářských trzích: http://www.svscr.cz/zivocisne-produkty/farmarske-trhy/.*
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS