Na dubnovém jednání zemí Evropské unie budou čeští zástupci požadovat kompenzaci ztrát z prodejů mléka a vepřového masa. Současná situace na trhu nutí farmáře prodávat pod výrobní cenou a letošní rok je obzvláště kritický.
Od loňského roku jsou zrušeny mléčné kvóty v Evropské unii. Země jako Německo, Itálie, Nizozemsko či Irsko tak vyrábí více mléka. Velký vliv na celosvětovou cenu mléka má také situace na Novém Zélandu.
Kvůli Rusku a velkému objemu importu vzniká problém i s odbytem vepřového masa. Výkupní cena se pohybuje okolo 25 korun za kilogram živého prasete, cena odpovídá stavu v 80. letech. Prasata navíc nikdo nechce, proto jdou na porážku až při 140 kilech, to zhoršuje ekonomiku chovu. O kompenzaci od Evropské unie ČR usiluje, chce aby byly podmínky zemědělců z různých zemí co nejvíce podobné. Unie přemístila kompenzace na jednotlivé státy, v západních zemích je podpora zemědělců stále vyšší, i když rozdíl není tak výrazný. Nyní činí podpora 1200 korun na krávu, tj. 15 haléřů na litr. Rozdíl mezí výrobní a výkupní cenou je dvě až tři koruny. *
Zdroj: www.ctk.cz