Epidemie vypukla ve středoafrické republice v roce 2004.
Vědci z univerzit v Montpellier a Rennes, zjistili, že virus Ebola byl příčinou úhynu 95 procent goril, které žily ve skupině. Naopak samostatně žijících samců uhynulo jen 77 procent.
Tyto údaje podle nich dokazují, že se smrtelný virus šířil přímo z jedince na jedince. Experti se dosud domnívali, že infekce zvířat virem je vyvolána nějakým zvířecím druhem např. netopýrem.
Francouzi jsou přesvědčeni, že jejich odhalení pomohlo osvětlit společenské chování nejstarších druhů člověka. Domnívají se, že snadnější šíření chorob v početnějších společenstvech bylo důvodem, proč se pouze pomalu sdružovali do větších skupin.
Virus Ebola způsobuje průjmy a horečky spojené s krvácením do trávicího traktu. Během několika dní na ni umírá až 90 procent nakažených. Zatím na tuto nemoc neexistuje žádný lék ani vakcína. Včasná diagnóza viru je obtížná, protože oběť trpí příznaky podobnými chřipce. Nemoc se přenáší při kontaktu s tělními tekutinami nemocného.
Podle světové zdravotnické organizace (WHO) bylo dosud infikováno tímto virem 1850 lidí, z nichž 1200 nákaze podlehlo. Šíření viru, který byl objeven v roce 1976, začalo podle WHO s lovem šimpanzů, z nichž se pravděpodobně přenesl na člověka.