30.03.2006 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Virus H5N1 byl příčinou úhynu labutě v ČR

Nález byl potvrzen v referenční laboratoři EU v britském Weybridge.

Příčinou úhynu labutě nalezené minulé pondělí nedaleko Hluboké nad Vltavou byl virus ptačí chřipky H5N1. Zhruba tři až čtyři kilometry od místa prvního případu nákazy v ČR byla nalezena druhá uhynulá labuť (na břehu Vltavy v Českých Budějovicích s pozitivním nálezem viru H5).
Výsledky testů určujících míru nakažlivosti viru v druhém případě by měla mít Národní referenční laboratoř ve Státním veterinárním ústavu Praha do konce týdne. Definitivní nález musí být podle legislativy EU potvrzen v laboratoři ve Weybridge, zřejmě příští týden. I v tomto případě však jde podle Státní veterinární správy pravděpodobně o H5N1.
Podle Státní veterinární správy se nemění mimořádná veterinární opatření, která byla v jižních Čechách přijata od úterní půlnoci. Jen se rozšíří území, na které se vztahují; oba nálezy jsou poměrně blízko sebe.
Základem prevence je vymezení pásem o poloměru tři a deset kilometrů kolem místa nálezu nakaženého ptáka. Obce v obou pásmech, ochranném a kontrolním, musí provést soupis všech hospodářství s chovem drůbeže a zajistit kontejnery nebo nepropustné uzavíratelné nádoby pro uhynulá zvířata. Chovatelé nesmějí chovat ptáky ve volném výběhu.
V Českých Budějovicích začne sčítání drůbeže v drobných chovech ve čtvrtek a potrvá až do pátku. V území kolem nálezu platí také zákaz přesunů drůbeže, vajec, podestýlky a krmiva, omezení vstupu lidí do drůbežáren, přes dezinfekční rohože je omezen i vjezd automobilů do areálů chovů.
Opatření se dotýká také majitelů psů, kteří musí mít mimo obydlí svá zvířata vždy na vodítku. V desetikilometrovém pásmu kolem místa výskytu je zakázán lov divokých ptáků. Minimální doba pro mimořádná opatření je 21 dní, po vyhodnocení rizika má Krajská veterinární správa právo je zmírnit.
Počtem ptáků vyšetřených na ptačí chřipku Česká republika vzhledem k rozloze svého území převyšuje sousední země. Provedených testů je mnohem více ve srovnání s Francií či Německem, od počátku roku bylo vyšetřeno 1457 kusů ptáků. Za posledních deset dní se v průměru vyšetřuje kolem 35 až 40 uhynulých ptáků denně, v Národní referenční laboratoři v Praze.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down