Virus se šíří především v Africe a Asii.
Účastníci mezinárodní konference o aviární influenze v Římě, kterou svolala Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) potvrdili, že místní úřady nemají dost prostředků na monitorování viru H5N1 a na náhrady škod, které při preventivní likvidaci podezřelých ptačích chovů vznikají zemědělcům. Ti pak nenahlašují podezřelá úmrtí ptáků v oblasti ze strachu o své vlastní.
Situace je podhodnocena, vlády většiny států se snaží zjistit vážnost situace, ale neví o všech ohniscích nákazy na svém území, např. v Indonésii a Číně.
Dvoudenní konference se zúčastnilo 300 vědců a dalších expertů z více než stovky zemí. Cílem účastníků je hledat způsoby, jak kontrolovat šíření ptačí chřipky ve světě a připravit se na šíření viru H5N1 v případě mutace.
Hlavním současným úkolem v boji proti ptačí chřipce je hledat případná místa výskytu viru a nakažené ptáky. Podle nejnovějších poznatků virus šíří především divocí stěhovaví ptáci, nikoli hlavně chovné ptactvo, jak se dříve tvrdilo.
Světová zdravotnická organizace (WHO) registruje ve světě od roku 2003 přes 200 lidí nakažených virem ptačí chřipky, z nichž 127 nemoci podlehlo. Většina obětí pochází z asijských zemí. Především v Asii byly kvůli ptačí chřipce rovněž poraženy desítky milionů kusů drůbeže.