Pravděpodobně v důsledku otravy hynou ve srílanské metropoli Kolombu stovky vran. Město začíná přemýšlet o tom, co si počne bez statisíců černých ptáků, které v tomto miliónovém městě s tropickým podnebím zastávaly hygienickou policii tím, že likvidovaly tuny zbytků potravin. Mnoho Srílančanů totiž konzumuje tradiční oběd – rýži - venku a obvykle odhazuje zbytky na zem, kde jejich většinu do večera doposud sezobaly vrány.
Několik uhynulých ptáků bylo zasláno do laboratoří k vyšetření a policie dostala za úkol příčinu úhynů vyšetřovat. Pitvy prokázaly přítomnost jedovatého pesticidu, zatím zůstává záhadou, zda šlo o úmysl či nikoliv. Pesticid ve tvaru granulí má barvu písku a ptáci se mu obvykle vyhýbají. Panuje ale podezření, že někdo jedovatou substanci smíchal s potravinou a zanechal ji na ulicích jako potravu pro vrány.
Hromadný úhyn vran v této převážně buddhistické zemi nyní zabral první stránku novin. Mnozí obyvatelé Kolomba však mají k vřískajícím ptákům negativní vztah, protože se rychle množí, napadají domácí mazlíčky, obtěžují lidi a vyhánějí jiné ptáky. Podle odborníků je dnes v metropoli půl milionu těchto opeřenců, zatímco před pěti lety jich bylo 100.000. Vrány se neživí jen zbytky potravy, příležitostně konzumují i uhynulá zvířata. Řidiči často musí prudce strhnout volant, aby se vyhnuli hejnům vran kroužícím nad kočkami či jinou kořistí.