Morgan D. M., Lepine A. J., Cox E. R. Recent advances in nutritionally managing oral health in the senior dog and cat. 11th European Veterinary Dental Congress, October 1 - 2, 2002, Granada, Spain:69.
Onemocnění zubů je jedním z nejčastějších problémů postihujících společenská zvířata a je to také velmi vážný důvod návštěvy veterinárních klinik. Periodontální onemocnění zahrnují gingivitidu (zánět dásní způsobený plakem) a periodontitidu. Čištění zubů je velmi efektivní způsob redukce tvořícího se plaku, ale v praxi se setkáváme spíše s nezájmem klienta o toto preventivní opatření. Usazený plak se obvykle přemění na zubní kámen, který může být odstraněn pouze odborným stomatologickým zákrokem. Jeho tvoření je však možné redukovat speciálními dentálními dietami.
Na trhu je v současné době k dostání několik typů krmiv, která snižují tvorbu zubního povlaku a následně i kamene. Jednou ze strategií je použití mechanického oděru při žvýkání krmiva zvířetem. Provedená studie prokázala snížení zubního plaku o 19 % a redukci kamene o 32 % při používání tohoto typu potravy. U takto postavených diet dochází k mechanické abrazi pouze v místech pravidelného kontaktu krmiva se zubním povrchem.
Relativně novou technologií používanou při výrobě komerčních diet pro psy a kočky je užití minerálního fosforu ve formě polyfosfátů, které obalují vnější povrch suchého krmiva. Poslední studie ukázaly 55% redukci zubního kamene u psů a přibližně 45% snížení tvorby kamene u koček. Tyto sklovinu šetřící minerální látky jsou za stejným účelem s úspěchem používány i v humánní stomatologii.
Granule pokryté polyfosfátovými krystaly působí ve dvou směrech. V první fázi se při žvýkání tvrdého krmiva povlak stírá z povrchu zubů. Pak následuje druhá fáze, ve které se polyfosfáty ukládají do plaku a zabraňují tvorbě zubního kamene sekvestrací vápníku z povlaku a tvorbou rozpustných sloučenin vápníku, které difundují do slin. Polyfosfáty jsou uvolňovány z diety během žvýkání a následně jsou zaneseny na všechny povrchy v dutině ústní a jsou tedy schopné zajistit efekt i v místech, kde není přímý kontakt potravy s povrchem zubu. Nutriční bezpečnost polyfosfátů je dána jejich konverzí na ortofosfáty, které jsou stravitelné a jsou plnohodnotně využity zvířetem. Nedochází k negativnímu ovlivnění výživové hodnoty krmiva a polyfosfáty jsou součástí normálního obsahu fosforu v krmivu.
Polyfosfáty aplikované na povrch kompletní a vyvážené stravy nám nabízejí alternativní strategii v boji proti zubnímu kameni u společenských zvířat.
MVDr. Linda Svobodová