21.05.2002 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výzkum léčiv je stále dražší

Podle údajů amerického Sdružení farmaceutických výrobců se výdaje na výzkum nových léčiv od roku 1990 do loňska více než ztrojnásobily - vzrostly z 8,4 miliardy dolarů na 30,3 miliardy. Přitom Úřad pro potraviny a léčiva (FDA) schválil loni jen 52 nových preparátů na rozdíl od roku 1990, kdy to bylo 64 preparátů. Při stoupajících provozních nákladech jsou největší farmaceutické firmy i pod tlakem na ceny své produkce.

V příštích čtyřech letech totiž končí platnost řady patentů a mnoho léků tak ztratí svou exkluzivitu a ochranu. Na výrobu generik se tak vrhnou menší podniky, aniž by na výzkum a vývoj musely vynaložit vysoké finanční částky. To přirozeně nemůže zůstat bez následků pro velké zavedené firmy. „Rozmáchlé výdaje na výzkum se budou zpomalovat. V letech 1990 až 2000 rostly ročně o 13 procent. V příštích pěti letech se bude zvedat jen o sedm procent,“ prohlásil analytik Stephen M. Scala z SG Cowen Securities.
Dalším novým jevem ve farmaceutickém průmyslu je přesouvání výzkumu a vývoje z Evropy do USA. V květnu například zahájila výstavbu nových laboratoři ve Spojených státech švýcarská firma Novartis. Podle expertů je tento trend vyvolán tím, že trh ve Spojených státech amerických zůstává pro firmy nejvýnosnější, protože prodej léků za oceánem se v posledních deseti letech ročně zvedal o 15 procent, v Evropě to byla sotva polovina.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down