27. - 28. 10. 2007, Hradec Králové
Téma brachycefalický pes byl námětem XV. výroční konference ČAVLMZ, která proběhla poslední říjnový víkend opět po třech letech v Kongresovém centru Aldis v Hradci Králové, prostřednictvím již osvědčené firmy Prion s. r. o. V uplynulých třech letech se konference ČAVLMZ konala v Praze, aby mohla být v posledním roce 2006 úspěšně a důstojně zakončena 31. Světovým kongresem veterinárních lékařů malých zvířat WSAVA (World Small Animal Veterinary Congress). Letošní konferenci zahájil prezident ČAVLMZ, dr. J. Beránek s odborným garantem konference doc. M. Vlašínem a představili hosty, prof. P. Bedforda (Royal College London, UK) a prof. B. Lussiera (University of Montreal, CA).
Sobotní program pro veterinární lékaře uvedl dr. V. Šoltys a dr. K. Najman přednáškou na téma rizika předoperačního vyšetření brachycefalického pacienta, prof. Lussier zaujal posluchače chirurgickými metodami řešení brachycefalického syndromu, aplikací endoluminálních stentů při tracheálním kolapsu a svými dlouholetými zkušenostmi při laryngoplastice; popsal také brániční kýly a unilaterální transpozici bránice. Doc. M. Vlašín prezentoval výkony na průdušnici a štítné žláze se zohledněním regionální anatomie a lobektomii plic.
Pro veterinární techniky byl připraven odborný program sponzorovaný firmou Hill´s zaměřený na průjmová onemocnění. Dr. J. Křeček přednesl téma průjem a zvracení, dr. J. Zatloukal se zabýval intenzivní péčí o pacienty s průjmovým onemocněním při hospitalizaci a dr. R. Husník demonstroval endoskopické vyšetření pacienta z hlediska veterinárního technika. Dr. Kugl prezentovala význam použití různých typů vlákniny u pacientů s průjmovým onemocněním. Dr. P. Miklišová, odborný konzultant firmy Hill´s, připravila pro posluchače první část kurzu výživy malých zvířat.
Na první den konference byl připraven také krátký informační program zaměřený na bezpečný vztah mezi psy a dětmi „The Blue Dog – Modrý pes“, který byl prezentován již loni v Praze. Tento interaktivní počítačový program učí zábavnou formou děti, a to zejména mladší šesti let, které jsou nejčastějšími obětmi pokousání, jak se chovat k vlastnímu psovi.
V neděli proběhly ve čtyřech sálech kongresového centra Aldis odborné přednášky v sekci chirurgické, stomatologické, oftalmologické a dermatologické. Odborný garant hlavního programu konference a chirurgické sekce, doc. M. Vlašín, specialista na měkké tkáně, přednesl spolu s hlavním chirurgem univerzity v Montrealu prof. B. Lussierem správný přístup k ošetření rány, k hrudním traumatům a šetrnou manipulaci v dutině břišní. Zmínění chirurgové uspořádali také v pondělí na VFU v Brně kurz prvního laparoskopického workshopu.
Odborným garantem sekce stomatologické byl dr. Fichtel, který upozornil přítomné posluchače na možné komplikace při plastice rozštěpu patra a s dr. Lonským se zabýval stomatologickou problematikou u brachycefaliků obecně. Srovnání metod při terapii prodlouženého měkkého patra a specifika parodontu a zubů u brachycefaliků uvedl dr. Crha. Zajímavou kazuistiku u psa plemene Chow Chow demonstroval dr. Lonský a dr. Čáp. Všechny přednášky byly obohaceny zajímavou fotodokumentací.
Sekci oftalmologickou zahájil dr. Beránek, který uvedl výskyt očních defektů u predisponovaných brachycefalických plemen, např.expoziční keratitidy u boxera, rekurentní vřed u francouzského buldočka, poruchy štítné žlázy spojené s defekty kornei u KKCHŠ a KCHŠ, defekty u kočky perské a exotické. Další přednášející, prof. Bedford (Royal College London), specialista na glaukom, uvedl rohovkové vředy aj, onemocnění rohovky u brachycefalických pacientů a dr. Gbelec demonstroval klinické případy ze své praxe.
Všichni přednášející dokumentovali popisované oční defekty vlastními kvalitními fotografiemi a zaplněný jednací sál svědčil o mimořádném zájmu účastníků kongresu. Kolegové, kteří se zabývají oftalmologií více, mohli odpoledne po přednáškách složit v prostorách Aldisu odbornou zkoušku na posuzovatele očních vad.
Dermatologickou sekci uváděl dr. Vondřička, který zdůraznil predispozici k atopii u brachycefalických plemen a podávání nenasycených mastných kyselin a antihistaminik, včetně dietních opatření ve formě podávání klokaního a pštrosího masa k potlačení pruritu. Dr. Fábiková, specialistka v oboru dermatologie, upozornila na úskalí péče o kůži a na používání balzámů a olejů s obsahem léčivých látek, např. při dirty face dermatitis u perských a himalájských koček, která se projevuje ztvrdnutím kůže a chlupů okolo očí, na tvářích, pyscích a uších a při oxidaci srsti pod očima u psů (bílá srst žloutne, černá hnědne). Dr. Huml a dr. Mužíková prezentovali využití cytologie v dermatologické praxi.
Letošní výroční konference ČAVLMZ se zúčastnilo více než 300 osob a veterinární léky, výrobky a krmiva prezentovalo celkem 53 firem.