Díky zdravému stylu života a poptávce po kvalitních potravinách rostou stavy ovcí a koz v celé České republice. Lidé více nakupují nejen výrobky z ovčího a kozího mléka, například jogurty, sýry, kefíry a tvarohy, ale také jehněčí a kůzlečí maso.
Stavy ovcí rostou 15 let na loňských 218 000 kusů (Svaz chovatelů ovcí a koz ČR). Chov ale stále není na úrovni roku 1991, kdy se u nás chovalo 429 000 ovcí. Stavy výrazně klesly do roku 2000, s počtem až na 80 000 kusů. Teprve po obnovení podpor pro chovatele se vývoj obrátil.
Stavy koz od roku 2000 postupně rostou, i když vývoj není tak dynamický jako u ovcí. V současné době je v tuzemsku 26 500 kusů ovcí. Další tisíce koz žijí v individuálních hospodářstvích, zhruba do tří kusů. Český statistický úřad tyto drobné soukromé chovy od roku 2001 neeviduje. Proto tehdy stavy poklesly ze 40 000 na polovinu.
Nyní je výrazně více ovcí na farmách, méně v jednotlivých chovech. Ovce a kozy jsou u nás chovány na pastvách. Díky přirozenému chovu jde o maso šťastných zvířat. Na specifickou příchuť si Češi zvykají, maso se musí podávat teplé. Ovčí sýry patří k nejkvalitnějším a nejvýživnějším.
Plzeňský kraj s počtem 17 805 ovcí, kde je více vhodných horských a podhorských oblastí, se loni umístil na čtvrtém nejsilnějším regionu po jižních a středních Čechách a Zlínském kraji. Asi 40 procent chovu je zastoupeno masnými plemeny, polovinu představují plemena kombinovaná, tj. masná i mléčná, a zbytek plodná a dojená. V Plzeňském kraji chovají 1500 koz, nejvíce koz žije ve středních a jižních Čechách, na vysočině a v Libereckém kraji.*
Zdroj: www.ctk.cz