Státní veterinární správa (SVS) vydala mimořádná veterinární opatření, která v 37 katastrálních územích, jež byla koncem července nově zařazena do tzv. uzavřeného pásma II s výskytem afrického moru prasat, na dobu do konce srpna 2024 zcela zakazuje lov zvěře. V této oblasti naopak více než dvojnásobně zvyšuje nálezné za uhynulý či sražený kus divokého prasete. Intenzivní vyhledávání uhynulých divočáků a jejich laboratorní vyšetřování je v boji proti nákaze zásadní a je třeba jej zintenzivnit.
Ve vyjmenovaných katastrálních územích se po dobu jednoho měsíce zcela zakazuje lov volně žijící zvěře a krmení a vnadění volně žijících prasat. Mimořádná veterinární opatření naopak nařizují aktivní vyhledávání uhynulých a dopravním prostředkem sražených divočáků. K aktivnějšímu vyhledávání uhynulých prasat divokých má uživatele honiteb motivovat dočasně zvýšené nálezné.
Vzhledem k vývoji nákazové situace a opakovanému nucenému rozšiřování ochranných pásem se veterinární dozor rozhodl upravit svou strategii.
„V principu je to obdobná situace jako po prvním zjištění AMP v kterékoliv oblasti. Nejprve úplný zákaz lovu umožní zachovat klid v oblasti a zabrání možnému šíření nákazy zvířaty prchajícími před lovci do vnitrozemí. Intenzivní vyhledávání kadáverů podpořené zvýšeným nálezným umožní situaci v lokalitě zmonitorovat. Následně bude možné opět zahájit intenzivní lov,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Po uplynutí jednoho měsíce přejde všech 37 území zpět do běžného režimu zbytku uzavřeného pásma II. Proškolení lovci zde budou moci lovit a čerpat zástřelné. To může u velkých kusů nad 80 kg představovat až 10 000 Kč. Naopak výše nálezného se sníží zpět na 2 000 Kč.
Od počátku letošního roku SVS zatím eviduje 26 případů AMP u prasat divokých (14 uhynulých a 12 ulovených kusů). Celkem bylo v ČR od počátku nákazy na konci roku 2022 potvrzeno 83 případů AMP. AMP se stále vyskytuje pouze u prasat divokých, v chovech domácích prasat nebyla v ČR tato nákaza dosud nikdy potvrzena.*
Petr Majer
Oddělení vnější komunikace SVS