Čeští zemědělci nesmí od 1. 12. po dva roky používat tři druhy pesticidů ze skupiny neonikotinoidů
O zákazu rozhodla na jaře Evropská komise kvůli ochraně zdraví včel. Podle tuzemských agrárních organizací bylo rozhodnutí komise neuvážené, protože zkomplikuje zemědělcům život, může jim zvýšit výrobní náklady a vést k užívání starších, přírodě škodlivějších látek.
Při dubnovém hlasování se mělo 15 zemí EU vyjádřit k aplikaci takzvaných neonikotinoidů. Čtyři země se zdržely, Česká republika a dalších sedm zemí bylo proti. Tyto pesticidy se používají v mnoha zemích světa, včetně ČR.
Rozhodnutí zkomplikuje život mnoha subjektů v zemědělství, hlavně pak zemědělcům v teplých záhřevných půdách, kde je nemožné používat silná a dlouhodobě působící mořidla. Od prosince zakázané pesticidy se používají k moření osiva kukuřice, slunečnice a řepky. Mají tyto plodiny chránit před hmyzími škůdci a omezovat tak ztráty úrody.
Na škodlivý vliv neonikotinoidů na včelstva upozorňovali především francouzští včelaři. Zejména u rostlin s krátkou vegetační dobou, jako je slunečnice, se prý dostávají do nektaru a následně působí u včel dezorientaci a následné ztráty. Včela se potom v přírodě ztratí, nepamatuje si cestu domů. U nás se tyto substance užívaly především u řepky s dlouhou vegetací, proto nemohou tuzemští včelaři negativní působení látek na včelstva potvrdit.
Na zákaz mohou zemědělci podle svazu reagovat pouze dvěma způsoby. Buď se smíří s nižší úrodou a šířením některých škůdců, což negativně ovlivní jejich ekonomiku, nebo se vrátí k používání starších insekticidů, které jsou ekologicky méně šetrné. Hrozí také růst dovozů medu ze třetích zemí, kde látky povolené zůstávají.*
Zdroj: www.ctk.cz