Veterinární asanace, čili likvidace nebo zužitkování zbytků zvířat, se v Česku řídí moderními vědeckými poznatky. Nařízení Evropské unie, zakazující používání masokostní moučky ve veškerém výkrmu zvířat, však podle předsedy Sdružení asanačních podniků Václava Jordána žádné vědecké opodstatnění nemá.
Na dotaz Hospodářských novin, proč unie přistoupila k tomu, že v masokostní moučce nesmí být zbytky uhynulých zvířat, Václav Jordán odpověděl, že toto opatření bylo přijato z ryze etických důvodů a nemá nic společného se zdravotní závadností.
Také zákaz Unie zkrmovat veškerou masokostní moučku všem zvířatům z obavy před nemocí šílených krav nepovažuje za opodstatněný. Jestliže u nás po negativním testu na BSE vyřadíme ještě i takzvaný rizikový materiál a dodržíme bezpečnost při zpracování, není k zákazu opět žádný vědecký důvod. Pokud bude nařízen úplný zákaz zkrmování masokostních mouček, hrozí našemu hospodářství ztráta ve výši nejméně jedné miliardy korun. Pro zajištění bezpečnosti potravin v naší republice není toto opatření nutné, protože máme jiné podmínky než současné členské země EU.
Zdroj: Hospodářské noviny