Připustíme-li, že obdarovaný nebude překvapen štěňátkem nebo koťátkem a ostatní členové rodiny se na přírůstek těší, je třeba počítat s tím, že mohou nastat nečekané potíže.
Živý dárek odčervit!
Nikdy totiž není stoprocentně jisté, že bylo pořízené zvíře odčerveno. Je to pak velmi nepříjemné překvapení, když roztomilému štěňátku ze zadečku visí vypadávající škrkavky.
Je tedy nutné se chovatele či prodejce zeptat, zda zvířata odčervuje a zda odčervil i v tomto případě. A zda je také zvíře již vakcinováno, například proti parvoviróze a psince, u kočky proti panleukopenii, to lze již po narození, na vzteklinu je třeba počkat tři měsíce.
A po několikadenní aklimatizaci v novém prostředí by první kroky nového majitele měly vést k veterinárnímu lékaři, který zvířátko vyšetří, prověří tělní pokryv, sliznice, oči, uši a popřípadě aplikuje odčervovací prostředek. Při masívním napadení se odčervení po několika týdnech opakuje. Vnitřními parazity mohou být zejména zmíněné škrkavky, které zpravidla nikdo nevidí, ty „pouze“ vylučují okem neviditelná vajíčka a dospělci se vylučují zřídka, nebo jde o tasemnice, aj.
A pozor také na blechy, i ty lze na zvířeti zahubit speciálním prostředkem, ale pozor, je třeba zlikvidovat i jejich vývojová stádia v prostředí.
A veterinární lékař poradí i v dalších oblastech, očkování, krmení, apod.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS