26.09.2008 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

20. mezinárodní kongres specialistů na choroby prasat

JAR červen 2008

The International Pig Veterinary Society (IPVS) je mezinárodní společností, jejímž primárním cílem je organizace mezinárodních kongresů zacílených na výměnu poznatků a vědomostí spojených se zdravím a nemocemi prasat. Tyto kongresy jsou pořádány v dvouletých intervalech a již dvacátý byl uspořádán 22. – 26. června 2008 v jihoafrickém přímořském městě Durban. Této akce se zúčastnila také řada praktických lékařů a odborných pracovníků z České republiky, včetně Veterinární a farmaceutické univerzity Brno a Výzkumného ústavu veterinárního lékařství, v.v.i., Brno.

V průběhu kongresu byly prezentovány vědecké pokroky v oblasti aplikované veterinární mikrobiologie, virologie, imunologie, managementu infekčních a neinfekčních chorob prasat, přípravky farmaceutických firem, které již jsou nebo v brzké době budou registrovány i v České republice. Zúčastnění specialisté rovněž mohli navštívit semináře významných firem na mezinárodním trhu s veterinárními léčivy. Součásti konaného sympozia byl souběžně probíhající soubor přednášek, zaměřený na práci praktických veterinárních lékařů, tzv. „Practitioners Line“, s jasnými a prakticky použitelnými závěry ať již přednášené samotnými praktiky, nebo výzkumníky s přímým dopadem na praxi. Sekci pro praktiky poprvé uvedl Henning Bossow na IPVS kongresu v Hamburku v roce 2004, kde získala popularitu a byla již potřetí zařazena do počtu sekcí, ve kterých jsou nové poznatky v této oblasti specializované veterinární medicíny publikovány.

Na praktické poznatky je rovněž zaměřena cena „Pig Management Award of Janssen Animal Health“ pro nejlepší práci na kongrese. Na 20. kongrese ji získala práce nizozemského týmu který vedl Dr. Theo Geudeke a pojednávala o rizikových faktorech na časné stádium gravidity u společného ustájení prasnic. Třetí cenu získala práce českého týmu Bernardy, Nechvátalová, Krejčí, Faldyna z VFU a VÚVeL Brno, zkoumající možnosti tvorby aktivní imunity selat při přetrvávajících hladinách kolostrálních protilátek.

Další kongres se bude konat na druhé straně zeměkoule, v kanadském Vancouveru v červenci roku 2010. Česká republika se ucházela o pořádání kongresu v roce 2012, nicméně mezi veterináři, zúčastněnými na závěrečném volebním shromáždění zvítězila nabídka Jižní Koreje.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down