07.01.2010 | 07:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

2010 - cílené kontroly a mise

Dosavadní kontrolní mise z EU u nás nikdy nezjistily zásadní pochybení

Každý měsíc se inspektoři krajských veterinárních správ zaměří kromě rutinních kontrol na určitý specifický problém. S těmito namátkovými kontrolami v průběhu roku musejí počítat jak zpracovatelé, tak obchodníci, či dovozci. Určitě budou prověřeny podmínky zdravotní nezávadnosti u takových komodit, jako jsou mléčné výrobky, maso a výrobky z něj, a to vepřové, hovězí i drůbeží.
V loňském roce takto proběhlo 10 mimořádných kontrolních akcí. Ukázalo se, že přesto, že nebyla zjištěna taková pochybení, kdy by bylo přímo ohroženo zdraví lidí, bylo odesláno zpět dodavateli zhruba 15 zásilek masa, vajec, medu, ryb či mléčných výrobků (zhruba 70 tun). Dále se například na základě prosincových kontrol obchodovaného drůbežího masa potvrdilo, že bude nutné po dovozcích požadovat, aby uváděli způsob chlazení drůbežího masa. V ČR se chladí vzduchem, zde prakticky problém s nadměrně absorbovanou vodou není. U drůbežího masa ze zemí EU však tento problém může vzniknout, neboť nařízení Komise (ES) č. 543/2008 umožňuje kromě chlazení vzduchem chladit i postřikem či ponorem.
Zkrátka z cílených kontrol, kromě konkrétních případů zjištění nedostatků, lze získat i podklady pro další zlepšení našeho státního veterinárního dozoru a v neposlední řadě i k ochraně našeho státního území.
Kromě těchto plánů se SVS ČR připravuje na všeobecný audit, kterým Komise prověřuje funkčnost dozorových orgánů, které zodpovídají za kontroly zdravotně nezávadné produkce potravin, tj. v našem případě živočišného původu, a za kontroly obchodního i neobchodního veterinárního zboží.
V souvislosti s tímto „Generálním auditem“ počítáme se 7 dílčími misemi. Budou se týkat BSE, dozoru nad zacházením s vedlejšími živočišnými produkty, kontroly potenciálních kontaminantů a reziduí léčiv, kontroly výroby produktů z drůbežího masa; nebude zapomenuto ani na welfare a na kontroly dovozu a transportu na naší jediné pohraniční veterinární stanici v Praze Ruzyni.
Dosavadní kontrolní mise z EU nikdy nezjistily zásadní pochybení a vždy uvedly, že náš systém veterinárního dozoru je účinný a důvěryhodný. V případě, že bude spolupráce mezi dozorovými orgány, zpracovateli, dovozci i vývozci minimálně taková, jako tomu bylo v minulých letech, není podle Milana Maleny, ústředního ředitele SVS ČR, důvod mít obavy ani z kontrol, ani z Generálního auditu.

Josef Duben,
tisk. mluvčí SVS ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down