14.12.2023 | 05:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

31. výroční konference ČAVLMZ

Česká asociace veterinárních lékařů připravila na první prosincový víkend 31. výroční konferenci v pražských prostorách 02 Universum.

Odborné přednášky probíhaly paralelně v pěti sálech, se zaměřením na endokrinologii, chirurgii, dermatologii a stomatologii, včetně porodnictví a poruch chování psů pro zdravotní sestry. Hypertyreózu koček, diabetes u psů a koček a nový přístup k terapii diabetu včetně kazuistik ze své praxe prezentovala Katarína Hazuchová. Další zajímavé case reporty ze své praxe v oboru endokrinologie představila Martina Načeradská. Štěpán Havránek upoutal pozornost posluchačů přednáškou na téma lidské srdce s cukrovkou.

V sekci chirurgické seznámil přítomné s luxací patelly u psa a kočky Jan Hnízdo. K dalším odborným a zajímavým tématům autora patřily zlomeniny antebrachia u toy plemen psů a interkondylární fisury humeru u toy plemen psů. Ondřej Pomahač uvedl rekonstrukční chirurgie ze své bohaté praxe.

Přednášky z dermatologie na téma podávání antibiotik, atopická dermatitida a otitis externa si mohli posluchači vyslechnout od Ralfa Muellera. Sonya Bettenay podala aktuální informace k dermatofytóze. Oba přednášející pak spolu prezentovali záhadné případy.

Stomatologickou sekci uvedla Kateřina Slabá přednáškou na téma juvenilní dentální pacient. Tomáš Fichtel upozornil přítomné na problémy geriatrických pacientů. Přehled patologií v dutině ústní psa podal Phillipe Roux a Vladěna Stránská se zaměřila na přehled patologií v dutině ústní u kočky.

Pro zdravotní sestry zmínila Eliška Zavadilová (Cigánková) březost u fen, přirozený a asistovaný porod u fen, problematiku resuscitace štěňat po porodu, monitoring a riziko a řízení porodu. Martin Laco vysvětlil příčiny poruch chování psů.

V neděli proběhla sekce onkologická a dermatologická, pro zdravotní sestry byly prezentovány zoonózy a endokrinologická onemocnění malých zvířat. Přednášky na téma paraneoplastický syndrom u onkologického pacienta, grading a klasifikaci sarkomů měkkých tkání a splenomegalii vyslechli přítomní posluchači od Ludmily Bicanové. Ivana Váňová popsala laboratorní diagnostiku hematologických abnormalit a koagulopatie u onkologických pacientů, v další přednášce biochemické vyšetření u onkologických pacientů.

V odpoledních hodinách zmínil Ondřej Škor laboratorní dg lymfomu a mastocytomu u psů a efektivní použití tumorových markerů v dg onkologických onemocnění. Ralf Mueller se zabýval mikrobiomem a kožními nemocemi, imunosupresivní terapií a kombinovanou imunosupresivní terapií. Sonya Bettenay zdůraznila, že ne každá alopecie je hormonálního původu. Přednášející prezentovali společně záhadné případy ze své praxe.

Program pro zdravotní sestry na téma zoonózy připravil David Modrý. Přednášky z oboru endokrinologie na téma diabetes mellitus, onemocnění nadledvin a štítné žlázy patřily Tereze Jeřábkové.*

Podrobnější informace najdete v únorovém čísle časopisu Veterinářství.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down