Celkový počet obětí je 135
WHO hodnotí nynější situaci pátým stupněm na své šestibodové škále pandemického rizika. Ten znamená, že se virus šíří v jednotlivých státech, ale nešíří se mezi kontinenty a zeměmi. Mělo by přibýt parametrů k posuzování jednotlivých stupňů, aby lépe odrážely vážnost situace a šíření nemoci po světě.
WHO nedoporučuje státům uzavření hranic a omezení mezinárodní dopravy. Vyzvala lidi, kteří se necítí dobře a mají chřipkové příznaky, aby svou cestu zrušili či odložili a vyhledali lékařskou pomoc. Všechny země, kde se nákaza objevila, by měly zintenzivnit sledování případného výskytu chřipkových onemocnění a infekcí dýchacích cest, doporučila WHO. Dál by zatím měla pokračovat i výroba sezónní vakcíny proti chřipce. Současný typ vakcíny proti nové, (mexické, prasečí) chřipce neúčinkuje. Vědci vyvíjejí novou, účinnější vakcínu.
V Evropě ECDC evidovalo přes 970 infikovaných lidí. Zhruba dvě třetiny lidí si vir přivezly z cesty po Americe, zbytek se infikoval ve vlasti. Výskyt nemoci potvrdilo 26 evropských států.
V ČR byli zjištěni čtyři pozitivní lidé, nákaza u nich probíhá inaparentně. Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že testy v ČR podstoupilo zatím 175 osob. V Rakousku zdravotníci zaznamenali šest případů. Na Slovensku jsou pozitivní tři lidé. Zhruba 430 případů eviduje podle ECDC Británie, téměř 300 pak Španělsko. Ve Francii je 56 nakažených lidí, v Německu 49 a v Itálii 40.
Nejvíce případů se objevilo v USA. Podle tamního Centra pro kontrolu nemocí (CDC) se chřipkou nakazilo kolem 13.220 lidí a 27 osob na ni zemřelo. V Mexiku, kde se nová chřipka před více než měsícem poprvé objevila, je zhruba 5560 případů. Mexické instituce evidují 103 obětí. V Kanadě, kde na chorobu zemřeli tři lidé, je zhruba 1800 nakažených. Po jedné oběti oznámily Chile a Kostarika.