11.06.2009 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novou chřipku dostalo přes 23 400 lidí ze 74 zemí

Celkový počet obětí je 135

WHO hodnotí nynější situaci pátým stupněm na své šestibodové škále pandemického rizika. Ten znamená, že se virus šíří v jednotlivých státech, ale nešíří se mezi kontinenty a zeměmi. Mělo by přibýt parametrů k posuzování jednotlivých stupňů, aby lépe odrážely vážnost situace a šíření nemoci po světě.
WHO nedoporučuje státům uzavření hranic a omezení mezinárodní dopravy. Vyzvala lidi, kteří se necítí dobře a mají chřipkové příznaky, aby svou cestu zrušili či odložili a vyhledali lékařskou pomoc. Všechny země, kde se nákaza objevila, by měly zintenzivnit sledování případného výskytu chřipkových onemocnění a infekcí dýchacích cest, doporučila WHO. Dál by zatím měla pokračovat i výroba sezónní vakcíny proti chřipce. Současný typ vakcíny proti nové, (mexické, prasečí) chřipce neúčinkuje. Vědci vyvíjejí novou, účinnější vakcínu.
V Evropě ECDC evidovalo přes 970 infikovaných lidí. Zhruba dvě třetiny lidí si vir přivezly z cesty po Americe, zbytek se infikoval ve vlasti. Výskyt nemoci potvrdilo 26 evropských států.
V ČR byli zjištěni čtyři pozitivní lidé, nákaza u nich probíhá inaparentně. Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že testy v ČR podstoupilo zatím 175 osob. V Rakousku zdravotníci zaznamenali šest případů. Na Slovensku jsou pozitivní tři lidé. Zhruba 430 případů eviduje podle ECDC Británie, téměř 300 pak Španělsko. Ve Francii je 56 nakažených lidí, v Německu 49 a v Itálii 40.
Nejvíce případů se objevilo v USA. Podle tamního Centra pro kontrolu nemocí (CDC) se chřipkou nakazilo kolem 13.220 lidí a 27 osob na ni zemřelo. V Mexiku, kde se nová chřipka před více než měsícem poprvé objevila, je zhruba 5560 případů. Mexické instituce evidují 103 obětí. V Kanadě, kde na chorobu zemřeli tři lidé, je zhruba 1800 nakažených. Po jedné oběti oznámily Chile a Kostarika.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down