Velké německé potravinářské řetězce stáhly z preventivních důvodů z prodeje vejce a drůbež z biofarem. Důvodem je skandál s jedovatým herbicidem Nitrofenem v některých bioproduktech, které pocházejí z ekologických farem. Na severovýchodě Německa se navíc objevily škodlivé látky ve vejcích a drůbežím mase, a tak bylo nutné porazit desítky tisíc nosnic.
Kontroloři zjistili Nitrofen v krmné pšenici počátkem března, ale neinformovali veřejnost ani ministerstvo zemědělství, které se o tom dozvědělo až minulý týden. Jako důvod neoznámení kontrolní inspektoři uvedli, že zakázka na zkoušku byla soukromého rázu, a tak byl uvědoměn jen příslušný výrobce krmiv ve spolkové zemi Dolním Sasku. Ministryně zemědělství Renate Künastová byla postupem státního kontrolního úřadu v bavorském Kulmbachu zděšena a uvědomuje si mezery v předávání informací. Podle dosavadních poznatků producent zpracoval kolem 300 tun kontaminované „ekologické" pšenice a prodal ji asi 120 biopodnikům, které krmivo podávají hlavně drůbeži. Jak se Nitrofen do krmiv dostal, však stále není jasné. Média spekulují o tom, že látka zřejmě pochází z východní Evropy.
Není vyloučeno, že se látka dostala i do mléčných, hovězích a vepřových výrobků. Použití Nitrofenu je v SRN zakázáno od roku 1981 a v roce 1990 bylo po sjednocení země zakázáno také ve východním Německu. Látka je podle odborníků škodlivá hlavně pro nenarozené děti.