Německo podniká kroky ve skandálu s Nitrofenem

Velké německé potravinářské řetězce stáhly z preventivních důvodů z prodeje vejce a drůbež z biofarem. Důvodem je skandál s jedovatým herbicidem Nitrofenem v některých bioproduktech, které pocházejí z ekologických farem. Na severovýchodě Německa se navíc objevily škodlivé látky ve vejcích a drůbežím mase, a tak bylo nutné porazit desítky tisíc nosnic.

Kontroloři zjistili Nitrofen v krmné pšenici počátkem března, ale neinformovali veřejnost ani ministerstvo zemědělství, které se o tom dozvědělo až minulý týden. Jako důvod neoznámení kontrolní inspektoři uvedli, že zakázka na zkoušku byla soukromého rázu, a tak byl uvědoměn jen příslušný výrobce krmiv ve spolkové zemi Dolním Sasku. Ministryně zemědělství Renate Künastová byla postupem státního kontrolního úřadu v bavorském Kulmbachu zděšena a uvědomuje si mezery v předávání informací. Podle dosavadních poznatků producent zpracoval kolem 300 tun kontaminované „ekologické“ pšenice a prodal ji asi 120 biopodnikům, které krmivo podávají hlavně drůbeži. Jak se Nitrofen do krmiv dostal, však stále není jasné. Média spekulují o tom, že látka zřejmě pochází z východní Evropy.
Není vyloučeno, že se látka dostala i do mléčných, hovězích a vepřových výrobků. Použití Nitrofenu je v SRN zakázáno od roku 1981 a v roce 1990 bylo po sjednocení země zakázáno také ve východním Německu. Látka je podle odborníků škodlivá hlavně pro nenarozené děti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *