03.03.2003 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

A zase problémy s drůbeží, tentokrát v Holandsku

Po prvních informacích o masivních úhynech drůbeže v Nizozemí obdržela Státní veterinární správa ČR informaci, že šlo o šest chovů v centru země, v Gelderském údolí. Úhyny zde zaznamenali 28. února, veškerá drůbež je v těchto chovech utrácena. A od 1. března byly v Nizozemí zakázány výstavy a trhy a byl přijat zákaz exportu. Úvahy, zda jde o influenzu drůbeže se zatím potvrdily.

Proto Státní veterinární správa ČR, podobně jako členské země EU, nepovoluje ode dnešního dne z Holandska dovoz a tranzit žádných ptáků (exotických, okrasných i volně žijících), domácí drůbeže (vodní i hrabavé), i běžců a dále nepovoluje dovoz živočišných produktů pocházejících z nich, s výjimkou výrobků dostatečně tepelně opracovaných.
Pokud pohraniční veterinární kontrola zjistí dovoz nebo tranzit výše zmíněného zboží z Holandska, místně příslušná veterinární správa tento dovoz nebo tranzit nepovolí (např. podle § 54, odst. (2) písm. c) veterinárního zákona (zákona č. 166/1999 Sb.,).
Připomínám, že influenza ptáků nebyla na našem území dosud nikdy diagnostikována, proto je zcela na místě, přísný postup a okamžitý zákaz jakéhokoli dovozu ze země, popřípadě reginu, kde se tato pro drůbež nebezpečná nákaza vyskytla.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down