07.12.2020 | 07:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aby o Vánocích nebyla otrava…

Kdo už zažil, že jeho domácí mazlíček snědl něco nevhodného, a v lepším případě mu bylo „jen špatně“, moc dobře ví, jaký je to problém, zejména o Vánocích. A to ani nemluvě
o případu horším, kdy jde o skutečnou otravu.

Právě v tomto čase může zvíře pozřít něco, co mu může uškodit, a většinou je to ze zvědavosti.
O Vánocích se nejčastěji stává, že si pejsek či kočička, anebo oba dohromady někde najdou třeba čokoládovou figurku, chvíli si pohrají, protože se pěkně kutálí a šustí, ale když si na ní pochutnají, je zle. Čokoláda je pro ně jedovatá, nebezpečné jsou i obaly, pro kočky jsou rizikové hlavně šňůrky, nemluvě o háčcích. Nudící se pes zase může sníst hroznové víno nebo rozinky, a to může vést až k selhání ledvin.

 

Nebezpečí hrozí i při dodržování tradice „domácí zvířata mají dostat ochutnat ze stolu hospodáře“. Pomineme-li fakt, že vánočka či bramborový salát nejsou vhodným krmivem pro psa ani pro kočku, může takové sváteční podstrojování vést v lepším případě k průjmu či zvracení, v horším případě až k návštěvě pohotovosti a následném pobytu zvířátka ve veterinární nemocnici.

 

Velkým rizikem bývá „vánoční atmosféra“, k níž mají přispívat  aromalampy či vonné svíčky. Z aromalamp a svíček se uvolňují během procesu hoření různé látky, některé mohou být i kancerogenní. Citlivé na ně jsou některé druhy ptáků, ježků chovaných doma, problémy ale mohou způsobit i kočkám. Některé svíčky mohou obsahovat olovo, které je také toxické.

 

Pro zvířata i  malé děti jsou nebezpečné i některé rostliny, které k Vánocům patří. Například vánoční hvězda, neboli pryšec nádherný, je celý jedovatý a jedovaté jsou i  bílé kuličky jmelí!

 

Je tedy nezbytné mít doma a na zahradě na zřeteli všechna možná nebezpečí. Pozor na otravy! Opravdu hrozí. Nejen o Vánocích, ale i ve všední dny.

 

Josef Duben

PR KVL

 *

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down