06.11.2014 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aethina tumida, krásné jméno „zlého“ brouka

V ČR zatím lesknáček úlový, latinsky Aethina tumida, nebyl zjištěn. Nesprávně se mu také říká „malý úlový brouk“, je to překlad lidového označení, které používají ve střední Africe, odkud tento škůdce včelstev pochází (small hive beetle).

Tento brouk byl zavlečen na sklonku devadesátých let minulého století do USA, kde napáchal velké škody, po roce 2000 byl zjištěn v Austrálii, Egyptě a nejnověji letos v září na jihu Itálie v Reggio Calabria.

V úlech škodí zejména larvy lesknáčka, živí se medem, pylem a včelími vajíčky a při masivním napadení mohou včelstvo udolat do několika týdnů. V zemi původu, ve střední a jižní Africe, si tamní včely dovedou s tímto broukem docela dobře poradit, ale evropské včely s ním žádné zkušenosti nemají, a tudíž ani šanci těmto škůdcům odolat.

Na téma, jak vzdorovat blížícímu se nebezpeč,í se v EU jedná, mimo jiné například na setkání Národních referenčních laboratoří pro nemoci včel (zúčastnili se od nás pracovníci ze Státního veterinárního ústavu Olomouc). Jedním z doporučení je prevence, nedovážet matky a včelstva z míst s výskytem, dále pečlivě sledovat včelstva, pozorovat rámky atd. Brouci totiž mají tendenci ukrývat se před světlem ve stínu.

Léčba je sice možná, ale problematická, neboť chemoterapeutické insekticidní přípravky používané v USA v EU použít nelze, nemluvě o tom, že jejich aplikace je problematická z hlediska ohrožení životního prostředí  i kontaminace medu.

Jde o riziko, se kterým je třeba počítat, tomuto tématu věnují prostor i odborné včelařské publikace s tím, že nebezpečí zavlečení „zlého“ brouka nelze brát na lehkou váhu.

Státní veterinární správa nákazovou situaci pečlivě sleduje a připomíná včelařům, že v současné době je nejúčinnější obranou prevence. A radí nedovážet včelstva ani matky z rizikových oblastí, pečlivě sledovat včelstva a v případě jakéhokoli podezření kontaktovat místně příslušnou krajskou veterinární správu.*

Na stránkách SVS je též zajímavý odkaz: http://eagri.cz/public/web/svs/portal/zdravi-zvirat/vcely/ostatni/vybrani-skudci-vcel-a-puvodci-nakaz.html

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down