Africký mor prasat na Zlínsku

Chovatelé domácích prasat ve vysoce rizikové oblasti nákazy na Zlínsku porazili koncem minulého týdne zbývajících šest prasat. Neregistrovaní chovatelé měli ve zmíněné oblasti na základě přijatých mimořádných veterinárních opatření porazit veškerá domácí prasata (celkem 22) do 1. prosince.

 

V tomto týdnu proběhnou kontroly registrovaných chovů ve vysoce rizikové oblasti. Namátkově budou prověřeny neregistrované chovy, ve kterých mělo dojít k zabijačkám. Pokud veterinární lékaři zjistí porušení vydaných mimořádných opatření, hrozí fyzickým osobám pokuta do 50.000 korun, u právnických osob až dva miliony korun. Původně mělo být poraženo 37 zvířat z 24 neregistrovaných chovů. Pět chovatelů se v listopadu dodatečně zaregistrovalo. Tito chovatelé musí dodržovat povinné předpisy a jsou pod veterinárním dozorem. Povinná porážka se na ně nevztahuje. Zvířata museli porazit jen neregistrovaní chovatelé domácích prasat z oblasti ohraničené elektrickými a pachovými ohradníky. Chovatelé zřejmě nedostanou za nucenou porážku žádnou kompenzaci, ale mohou poražená zvířata spotřebovat. Opatření má zabránit šíření nákazy do chovů prasat. Na podzim se zvyšuje riziko šíření nemoci kvůli migraci a říji divočáků. Africký mor prasat se od vypuknutí podařilo udržet na území zhruba 60 kilometrů čtverečních lemovaném ohradníky.

Nákaza ve vysoce rizikové oblasti byla k dnešnímu dni potvrzena u 174 z 218 uhynulých divočáků. V tzv. červené zóně (vysoce riziková oblast ohraničená ohradníky a několik okolních honiteb) ulovili myslivci a policejní odstřelovači 357 divokých prasat. Dalších 74 divočáků odchytili do klecí. Deset z odlovených či odchycených divočáků bylo pozitivních na africký mor prasat.*

Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *