23.10.2020 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

AFRICKÝ MOR PRASAT SE ŘEŠÍ NA VÚVeL KOMPLEXNĚ

Lidská i zvířecí populace je v současné době pod značným infekčním tlakem. U lidí je to aktuálně COVID 19 a u divokých a domácích prasat je to Africký mor prasat (AMP). Situace ve srovnání s pandemií COVID je u AMP trochu lepší, poněvadž byl v ČR eradikován v roce 2019, ale hrozba průniku na nákazy na naše území je velká a následné dopady na ekonomiku chovu prasat nedozírné.

Je třeba být připraven, situace  v Evropě je  natolik vážná, že musíme počítat s tím, že infekce  bude do České republiky znovu zavlečena.

Začátkem září 2020 byl potvrzen výskyt viru afrického moru prasat u divočáků v Německu pouhých 6 km od hranic s Polskem a necelých 30 km od nejbližšího ohniska. Německo je tak po Polsku a Slovensku dalším státem sousedícím s Českou republikou, kde bylo toto onemocnění prokázáno. To ještě více zvyšuje význam vědeckých a odborných aktivit, které jsou realizovány na univerzitách a resortních výzkumných ústavech.

 

 

Ministerstvo zemědělství ČR prostřednictvím Národní agentury pro zemědělský  výzkum financuje projekt s názvem „Africký mor prasat v České republice: studium molekulární epizootologie a biologických vlastností tuzemských izolátů viru“, který řeší vědci na VÚVeL v Brně.

Cílem je jednak studovat vlastnosti tuzemských kmenů AMP získaných od uhynulých divočáků, ale v neposlední řadě také získat poznatky uplatnitelné v praxi, jako je testování účinnosti dezinfekčních prostředků, optimalizace postupů biosekurity a studiu přežívání infekčního viru v prostředí. Získané informace budou využitelné zejména chovateli  myslivci.

 

Dalším příkladem účelové podpory je projekt zaměřený na bezpečnost potravin živočišného původu „Virus afrického moru prasat v mase a masných výrobcích – metody detekce a studium perzistence“, jehož hlavním cílem je vývoj nové a dostatečně citlivé metody rychlého průkazu původce afrického moru prasat nejen v mase a masných výrobcích. V průběhu řešení projektu jsou zároveň získávány informace o přežívání původce v mase, masných výrobcích a během jejich úprav.

 

„ Projekt je ve druhém roce řešení z celkem tří let. Výsledky jsou zveřejňovány postupně, hlavní část bude příští rok.“  „Budou to například impaktované publikace a „Diagnostická souprava k rychlému průkazu viru afrického moru prasat v biologických matricích“ uvedly Dr. Jana Prodělalová a Dr. Petra Vašíčková, řešitelky projektů.

 

Z hlediska prevence a odhalování  infikovaných zvířat probíhá dále na VÚVeL realizace projektu  s názvem „Bezkontaktní termovizní identifikace zvířat se změněnou teplotou v důsledku nebezpečí nákazy“, jehož hlavním řešitelem je Dr. Jan Bernardy.

Prozatímní výsledky jsou velmi slibné a rýsuje se možnost nového inovativního přístupu k prevenci šíření i afrického moru prasat.

Ve Výzkumném ústavu veterinárního lékařství, v. v. i. se přistupuje k řešení problematiky Afrického moru prasat komplexně, předběžné výsledky vypadají velmi nadějně a budou co nejdříve zpracovány pro použití  ve veterinární a chovatelské praxi.

MVDr. Martin Šanda

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down