Agrární komora bude řešit padající ceny mléka

Situaci způsobilo nejen zrušení mléčných kvót, ale i ruské embargo na dovoz potravin. Výkupní cena za litr syrového mléka klesla v červnu na 7,52 Kč, tj. pod výrobní náklady.

 

Mimořádně svolané představenstvo Agrární komory ČR bude řešit klesající cenu mléka. Situace v odvětví výroby mléka je velice vážná a dlouhodobě ekonomicky neudržitelná. Cena za rok 2014 činila 9,37 koruny za litr a od října se průběžně snižuje. Výrobní náklady se ale pohybují mezi 8,50 až 8,80 koruny za litr.

 

Agrární komora navrhuje řešení v urychlení prací na českých národních dotačních programech, které jsou zaměřeny na chov dojnic, a také ve zvýšení české spotřeby mléka. Měla by se také hledat nová odbytiště mimo Evropskou unii.
Ministerstvo zemědělství vypíše na rok 2016 nové dotační programy ze státního rozpočtu. Programy by měly pomoci mléčným producentům i zpracovatelům. Jejich konečnou výši bude muset schválit Evropská komise. Stát zvažuje vypsání tendru od Správy státních hmotných rezerv na nákup 3500 tun sušeného mléka.*
Zdroj: www.ctk.cz

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *