28.05.2008 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrární veletrh Agromek v Dánsku

Nové trendy v zemědělství.

Na letošním ročníku výstavy Agromek v dánském Herningu představilo více než 500 vystavovatelů– celkem 144 novinek. 21 produktů obdrželo za svůj přínos ocenění tří hvězdiček, 30 produktů dvě hvězdičky a 93 pak jednu hvězdičku.
Pod kontrolou: Dvojhvězdičková novinka s názvem ParlorMetrix je určena automatizovanému snímání dojicího zařízení.
Zařízení je vybaveno speciálním počítačovým programem, ketrý analyzuje pracovní rutinu a produktivitu v dojírně. Prostřednictvím řídicího programu je evidována zejména celková doba dojení jednotlivých plemenic, nasazení a manuální odnímání dojicího zařízení a počet krav připadajících na jeden dojicí přístroj (www.boumatic.de).
Myčka paznehtů: Dvojhvězdičková novinka s názvem MT Klovvask představuje nově vyvinutý automatizovaný systém péče o paznehty.
MT Klovvask je určen k instalaci do prostoru odchodu dojnic z dojírny nebo do pohybové chodby v běžné stáji. Mycí zařízení se sestává z jímky vybavené až 40 sprchami, kterými jsou paznehty dojnic ze všech stran automaticky oplachovány. Jímka je vybavena středovovou hnojnou stružkou (www.mtn.dk)
Výrobek s názvem CMT Mastitis-Tester dánské firmy CellKim obdržel od odborné poroty ocenění dvou hvězdiček. Jedná se o plastovou desku s integrovaným zásobníkem na testovanou kapalinu. Hlavní předností nového typu testeru je podstatně vyšší rychlost získání výsledku v porovnání s dosavadním typem CMT testerem (www.cellkim.dk).
Kontrola: Třemi hvězdičkami se mohou pyšnit výrobci z německé firmy DeLaval, kteří na výstavě představili produkt s názvem Herd Navigator. Jedná se o automatizované zařízení k odběru a online analýze vzorků nadojeného mléka. Pomocí tohoto přístroje je chovatel okamžitě informován o zdravotním stavu dojnice. Během dojení se se automaticky evidují tyto parametry: hladina progesteronu (říje), LDH (zdravotní stav mléčné žlázy), močovina (krmení a výživa), BHB (krmení) a užitkovost (www.delaval.de).
Další řešení dezinfekce paznehtů představila dánská firma Henrika Hein Jørgensena. Automatizovaný systém péče o čistotu paznehtů určený k instalaci do mléčného robota s názvem Bovibooster obdžel dvě hvězdičky. Systém je tvořen čerpací a řídicí jednotkou a dvěma sprchami, umístěnými vzadu v dojicím boxu. Bezprostředně před opuštěním boxu jsou zadní paznehty dojnic několikrát osprchovány roztokem teplé vody s mýdlem (www.klovplejeboksen.dk).
Podpora zdraví: Tříhvězdičková novinka s názvem X-Zelit je krmné aditivum na bázi minerálních látek, které váže kalcium. Výrobek je schopen zajistit v trávicím traktu vázání kalcia a působí tak na redukci počtu případů onemocnění mléčnou horečkou a hypokalcémií u čerstvě otelených krav. 0bsahuje silikát sodnohlinitý, který aktivizuje homeostatickou regulaci vápníku u krav směrem k vyšší absorpci. V době telení zvyšuje homeostázu, což má za následek stoupání zásob vápníku korespondující se stoupající produkcí mléka. Pomocí tohoto aditiva by měl být redukován výpadek mléčné produkce způsobené klinickou a zejména subklinickou formou mléčné horečky (www.vitfoss.dk).
Identifikace říje: Dvě hvězdičky obdržela dánská firma LVK Vilofarm a.s. za produkt s názvem Brunstobserver. Jedná se o elektronický kontrolní systém, který se sestává z detekčních a pozorovacích kamer. Kamery monitorují pohyb zvířat ve stáji a transfokují odpovídající místo tak, aby bylo možné přečíst číslo dojnice. Kamery jsou umístěny ve vzdálenosti až 60 metrů od sebe a jsou vybaveny 10násobným optickým zoomem (www.lvkvilofarm.dk).
Pasterace mléka pro telata: MaxiSteam typ MS1-PS3-90 je automatický pasterizační přístroj, který byl vyznamenán porotou třemi hvězdičkami.
Tento přístroj je vybaven integrovanou funkcí chlazení. Pro delší uskladnění mléka je možné uvést v činnost automatické zařízení na okyselení mléka, které je pak uskladněno v chladicím zásobníku. MaxiStream je prvním pasterizačním přístrojem určeným pro mléčné farmy (www.foerster-technik.de).
Neues aus dem Norden. Primus;2008(4):24-25.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down