04.07.2008 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agri Invest v Londýně

Růst cen potravinářských komodit zvýší investice

Na konferenci Agri Invest v Londýně bylo konstatováno, že růst cen potravin je příležitost pro velké investice. Poptávka po potravinách roste a stále mnoho zemědělské půdy leží ještě ladem. Čína a Indie bohatnou. Henry Boucher z investičního fondu Sarasin AgriSar prohlásil, že zažíváme revoluci ve výživě po celém světě. Murray Wise z kanadské Westchester Group ilustroval poptávku faktem, že celá australská úroda pšenice padne na výkrm drůbeže, která uspokojí dodatečnou poptávku Číňanů po vejcích.
Manažeři fondů a investoři předpokládají, že rostoucí poptávka bude stimulovat různé formy investic do zemědělství, nákupů půdy, investic do produkce hnojiv apod.

Podle J. Coasta Sullungera ze švýcarské firmy GAIA Resources Fund má Rusko asi 100 milionů hektarů nevyužité zemědělské půdy. Podobný rozsah volné půdy má Brazílie, velké rozlohy jsou i v Africe. Investice zde však budou muset být dlouhodobé. Rovněž východní Evropa disponuje volnou půdou.
Někteří delegáti vyjadřovali obavy z politických rizik investování do zemědělství ve východní Evropě nebo Africe, kde jsou špatné zkušenosti s vyvlastňováním půdy. Jde zejména o riziko znárodnění půdy ve chvíli, kdy se ukáže, že její vlastnictví je výnosné. "Pokud tato rizika přijmete, jsou zde dlouhodobě skvělé příležitosti," řekl Peter Brewer z londýnské společnosti Cumulus Funds.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down