27.11.2002 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agropork snížil cenu o sedm procent

Výkupní cena za kilogram živého prasete poklesla na 28 korun proti 30 korunám minulý týden. Od poloviny září ceny klesly o 30 procent. Olomoucká krajská agrární komora kvůli výraznému poklesu cen vepřů vyzvala zemědělce, aby zpracovatelům neprodávali prasata pod cenou.

Hranice rentability je nyní kolem 32 korun za kilo. Podle olomouckých zemědělců by měl Agropork prodávat kilogram vepřového masa za nejméně 34 korun, což odpovídá výrobním nákladům. Důvodem současné krize je podle místopředsedy Agroporku Jaroslava Míla obrovský přebytek živých prasat na trhu při stále stejné poptávce spotřebitelů. Do situace by se měl podle Míla vložit stát, který by měl podpořit vývoz prasat nebo vepře prostřednictvím intervenčního fondu vykoupit.
Ceny vepřového v uplynulém roce značně kolísaly. Ještě loni v září Agropork prodával kilogram živého prasete za 49 korun. Pak se ceny postupně propadly na 28 korun letos v červenci a následně do poloviny září rychle vyskočily na 40 korun. Za poslední dva měsíce však spadly o 30 procent.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down