06.03.2009 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ahold stáhl z prodeje čínské arašídy s melaminem

SZPI odhalila nadlimitní množství nebezpečné chemikálie melaminu

Obchodní řetězec Ahold stáhl z českého trhu několik tisíc sáčků obalovaných arašídů s kukuřičnými snacky Orientální mix původem z Číny, ve kterých Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) odhalila nadlimitní množství nebezpečné chemikálie melaminu. SZPI věnuje zvýšenou pozornost potravinám z Číny od loňska, protože melamin v nelidnatější zemi světa zapříčinil smrt několika dětí a zdravotní problémy dalším 54.000 dětem.
Stanovený limit na melamin byl ve výrobku překročen jen velmi mírně, potravina tedy nepředstavuje akutní zdravotní riziko. Celkem bylo z trhu staženo celkem 4528 balení arašídů s kukuřičnými snacky.
SZPI dosud kvůli melaminu provedla přes 3200 kontrol. Zároveň inspekce kontroluje všechny dodávky rizikových potravin z Číny přímo na hranicích při vstupu na evropský trh. Celkem bylo odebráno přes 40 vzorků potravin. Orientální mix je první úředně odebranou potravinou na území ČR, u které bylo zjištěno překročení povoleného limitu.
Melamin je dusíkatá sloučenina vyráběná na celém světě ve velkém množství jako surovina pro výrobu moderních plastických hmot. Na následky pití mléka s melaminem, který na čínský trh dodávalo 22 mlékáren, zemřelo nejméně šest dětí a dalších 294.000 mělo problémy s ledvinami a močovými cestami. V mnoha zemích světa byly staženy čínské mléčné produkty z prodeje. Prohloubila se i nedůvěra k čínskému zboží obecně.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down