11.06.2007 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

AK již mezi obchodními řetězci vybrala tři adepty na blokádu

Červnovou blokádu zemědělci organizují na protest proti rostoucímu dovozu potravin ze zahraničí.

Jména obchodníků AK zatím tají. Protestní akce se má v druhé polovině června týkat dvou obchodních řetězců, které mají na pultech nejméně českých potravin. Zemědělci letos na jaře za dovoz masa ze zahraničí kritizovali například hypermarkety Interspar.
O tom, kterým dvěma obchodním sítím zemědělci v druhé polovině června zablokují zásobování, bude podle Veleby rozhodnuto v první polovině června. Rolníci chtějí nejdříve vyhodnotit, jaký mají tyto tři obchodní řetězce v základních potravinách, masu či mléku podíl tuzemských výrobků.
Protest je podle Veleby namířen proti rostoucím dovozům některých potravin. Tyto importy prý domácí zemědělce i zpracovatele připravují o odbyt. Akci mají doprovázet výzvy spotřebitelům, aby kupovali domácí výrobky. Zároveň chystají zemědělci apel vůči politikům, kteří se za deset let nezmohli na jediný úspěšných pokus, upravit legislativou chování řetězců, alespoň částečně," uvedl Veleba. Kolik farmářů se protestu zúčastní, podle něj zatím nelze říci, stejně jako konkrétní datum akce.
Ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS) již dříve řekl, že dává přednost spíše informační kampani zaměřené na zákazníka. Výrobci podle něj sami musejí svého spotřebitele vychovávat a svou roli by měly hrát i spotřebitelské svazy. Při projednávání ve sněmovně Gandalovič přislíbil, že vláda bude nejpozději do 31. října sněmovnu informovat o tom, jakým způsobem hodlá problém vztahů dodavatelů a obchodních řetězců řešit.
V březnu zhruba 200 zemědělců z celých Čech protestovalo na jihočeském hraničním přechodu s Rakouskem v Dolním Dvořišti. Demonstrací chtěli upozornit na situaci českých chovatelů prasat, které podle nich ohrožuje rostoucí dovoz vepřového masa do řetězců a likvidační výkupní ceny. Za poslední kapku tehdy rolníci označili krok Intersparu, který se rozhodl dovážet velkou část masa z Rakouska. Interspar se ale hájí tím, že většina masa dováženého z Rakouska pochází od českých dodavatelů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down