Seminář pořádaný firmou Virbac s názvem Aktuální problematiky v chovech skotu s konal 9. září v krásném prostředí zámku Valeč. Témata semináře přilákala na šest desítek veterinárních lékařů z Česka i Slovenska.
Havním přednášejícím byl MVDr. Lukáš Hlubek, který představil zkušenosti svého specializovaného paznechtářského týmu s ošetřením 226 000 kulhajících dojnic na 250 farmách. Po úvodním přehledu jednotlivých onemocnění se podrobně věnoval terapii těchto onemocnění v praxi, včetně těžkých případů vyžadujících radikální řešení. Součástí bylo také názorné video amputace prstu. Značnou část své prezentace věnoval Dr.Hlubek otázce podpůrné terapie, která má podle něj zcela zásadní význam pro úspěšné zvládnutí onemocnění končetin.
Na prezentaci Dr.Hlubka navázala MVDr. Gabriela Zelinková, která podala literární přehled dopadů negativní energetické bilance, která je důsledkem sníženého příjmu krmiva u kulhajících dojnic. Řada studií prokázala přímý dopad na produkci. U kulhajících dojnic byl zaznamenán pokles produkce až o 574 kg mléka na laktaci. V další části své prezentace představila Dr. Zelinková novinku firmy Virbac – první kombinaci širokospektrálního antibiotika ceftiofuru a nesteroidního antiflogistika ketoprofenu v injekčním přípravku Curacef Duo s nulovou ochrannou lhůtou na mléko.
Druhý blok přednášek byl věnován managementu zdraví mléčné žlázy. MVDr. Jaroslav Bzdil z SVÚ Olomouc podal přehled aktuální situace ve výskytu patogenů i přehled vývoje citlivostí. Nejfrekventovanější patogeni, Streptococcus uberis a Staphylococcus aureus zaznamenali v posledních dvou letech razantní nárůst.
V přednášce pokračovala Dr. Zelinková, která potvrdila trend potřeby snižování spotřeby antibiotik. Jednou z cest je využití rychlých faremních kultivací. Představila slovem i obrazem příklady kultivací metodou 3M Petrifilm z klinických případů mastitid. Faremní kultivace lze také úspěšně využít pro kontrolu úspěšnosti bakteriálního vyléčení a snížit spotřebu antibiotik v duchu myšlenky ‘as little as possible, but as much as necessary’.
Další část byla věnována managementu léčby v suchostojném období. Dr. Zelinková upozornila na některá úskalí při výběru účinné látky. Použití cloxacilinu může v praxi narážet na vyšší MIC u kmenů Streptococcus uberis, který je nejfrekventnějším patogenem v ČR. Dále Dr. Zelinková představila princip tzv. selektivního zaprahování. Po skončení odborné části semináře následovalo příjemné posezení u grilovaných specialit s dobrým vínem. Všechny prezentace jsou k dispozici na webových stránkách firmy Virbac.
Jakub Satrapa, Virbac
Další informace najdete v říjnovém čísle časopisu Veterinářství.