14.04.2004 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Alef M., Oechtering G. Praxis der Inhalationsanästhesie (Inhalační anestezie)

Stuttgart; Enke Verlag, 2003:115. ISBN 3-8304-1015-8.

Na knižní trh přichází další publikace z oboru veterinární anesteziologie, zaměřená na inhalační anestezii malých zvířat. Jejími autory jsou Dr. Michaele Alef, Prof. Gerhard Oechtering a Ingmar Kiefer z Fakulty veterinární medicíny Univerzity v Lipsku.
Publikace je rozdělena do osmi kapitol zabývajících se inhalačními anestetiky, jednotlivými narkotizačními systémy, podrobným popisem inhalačního přístroje včetně jeho před- a postanestetické přípravy, technikou intubace pacienta, vlastním vedením inhalační anestezie, metodami umělého dýchání a monitoringem vitálních funkcí. Publikace je doplněna 136 barevnými fotografiemi a schématy, 20 tabulkami a rejstříkem.
Kniha rozvíjí a obohacuje řadu poznatků z oblasti inhalační anestezie malých zvířat, se kterými se naše veterinární veřejnost mohla poprvé podrobněji setkat v publikaci Základy inhalační anestezie malých zvířat vydané VFU Brno v roce 2001. Odborníci z Lipské univerzity podrobně popisují mimo známých inhalačních anestetik – halotanu a izofluranu, také anestetika nová – enfluran, desfluran nebo sevofluran. Je naznačen i trend budoucnosti – použití xenonu. Mimo kapalných anestetik jsou zmíněny také nosné plyny, kde je kromě běžně používaného kyslíku a oxidu dusného diskutováno i užití medicinálního vzduchu.
V části zabývající se jednotlivými komponentami inhalačního systému jsou instruktivní barevná schémata doplněná fotografiemi názorně objasňujícími zapojení jednotlivých zařízení narkotizačního přístroje. Této části je věnována velká část publikace. Další stať tvoří intubace, popisující kromě přesné intubační techniky také širokou škálu používaných endotracheálních kanyl a laryngoskopů, včetně speciálních typů.
Jedna z kapitol publikace se zabývá předanestetickou přípravou a postanestetickým servisem narkotizačního přístroje, který je v řadě případů opomíjen. Tato kapitola je přínosem především pro ty, kteří s inhalačním přístrojem pracují pouze příležitostně a kteří mívají s jeho servisem a údržbou problémy. Publikace to v řadě případů usnadňuje.
Kapitola věnovaná vedení inhalační anestezie není příliš obsáhlá. Je však doplněna řadou názorných příkladů s návrhem anestetických kombinací, včetně doporučení nosných plynů určených pro různé, běžně používané chirurgické zákroky, jakými jsou např. artrotomie nebo osteosyntéza. Část věnovaná umělé ventilaci popisuje nejen zařízení pro umělou ventilaci, ale také většinu i méně používaných technik. Poslední kapitola zabývající se monitoringem inhalační anestezie je spíše obecná a nezabíhá do bližších podrobností. I tato kapitola však má v publikaci své místo.
Kniha „Inhalační anestezie“ je zdařilou publikací méně známého kolektivu autorů Lipské univerzity, které vcelku nelze nic vytknout. Lze zaznamenat pouze drobné odchylky některých číselných údajů, pro klinickou praxi však bezvýznamných. Německy mluvícím veterinárním lékařům, kteří se zabývají inhalační anestezií malých zvířat, by tato publikace v knihovně rozhodně neměla chybět.

MVDr. Petr Raušer

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down