02.06.2010 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Alergeny mohou být i v drůbežím mase

Označovat přítomnost alergenů na obalech potravin je povinné

Již mnohokrát upozorňovala Státní zemědělská a potravinářská inspekce na povinnost výrobců označovat na obalech potravin přítomnost alergenů. V letošním roce již SZPI například varovala před rýžovou moukou s nedeklarovaným lepkem, před plněnými paprikami a rozinkami, oboje s nedeklarovaným oxidem siřičitým. Z trhu se také stahovaly oplatky, v jejichž složení nebyly uvedeny arašídy.
Mezi alergeny patří také laktóza, disacharid obsažený v mléce, nazývaný též jako mléčný cukr. Lidé, kteří trpí metabolickou poruchou, při které jejich organismus nedokáže laktózu správně vstřebat, musí dodržovat celoživotní dietu a vyvarovat se mléka, mléčných výrobků a potravin s přidanou laktózou. Konzumace těchto potravin u nich může způsobit zažívací problémy. I z toho důvodu je nutné, aby i na jiných potravinách, pokud obsahují přidanou laktózu, byla tato skutečnost označena ve složení.
Laboratoře potravinářské inspekce zjistily přítomnost laktózy v Hluboce zmrazených kuřecích řízcích prsních (balení 1000g, datum výroby 26.11.2009, datum minimální trvanlivosti 26.5.2011) pocházejících z Polska. V ČR byly prodávány v obchodním řetězci Kaufland. Prodáno bylo téměř deset tisíc kilogramů těchto řízků. Protože laktóza nebyla na řízcích deklarována, inspekce tento výrobek zakázala a nařídila jeho stažení z trhu. Vzhledem k dlouhému datu trvanlivosti je však mohou mít spotřebitelé ještě doma. Pokud někdo trpí intolerancí na laktózu, neměl by je konzumovat.

Mgr. Martina Šmídová
Tisková mluvčí SZPI

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down