26.10.2022 | 04:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Alternativní možnosti léčby a prevencemastitid dojeného skotu bez použití antibiotik

Štolcová M. Alternativní možnosti léčby a prevence mastitid dojeného skotu bez použití antibiotik. Alternative options for the treatment and prevention of mastitis in dairy cattle without the use of antibiotics. Veterinářství 2022;72(10):592-595.

SOUHRN

V souvislosti s mastitidami skotu se antimikrobiální látky pravidelně používají k léčbě klinických mastitid během laktace a jako prevence vzniku nových infekcí v období stání na sucho. Masivní a často neuvážené používání antibiotik v chovu dojnic představuje závažný problém spojený se vznikem antimikrobiální rezistence (AMR). Proto je v současné době naléhavá potřeba rozsáhlých výzkumů zaměřených na hledání neantibiotických alternativ. Článek se zaměřuje na využití vakcín, látek rostlinného původu, cytokinů, nanočástic a bakteriocinů.

SUMMARY
In the context of bovine mastitis, antimicrobials are regularly used to treat clinical mastitis during lactations and to prevent new infections during dry periods of dairy cows. The massive and often unreasonable use of antibiotics in dairy farming is a serious problem associated with the emergence of antimicrobial resistance (AMR). Therefore, there is now an urgent need for extensive research to find nonantibiotic alternatives. This paper focuses on the use of vaccines, plant-derived substances, cytokines, nanoparticles and bacteriocins.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down