24.06.2003 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Analýza vzorků okolí Spolany prokázala toxické látky

Vysoké množství toxických látek zjistili veterináři analýzou vzorků slepičích vajec a těl ryb odebraných v blízkosti neratovické chemičky Spolana. Chovatelé byli informováni, že vejce, slepice a ryby jsou nepoživatelné. Kontaminovaná mohou být i další drobná hospodářská zvířata.

Veterinární inspektoři proto včera odebrali jako další vzorky na analýzu králíky. Příští týden zřejmě Státní veterinární správa vydá doporučení nejíst výpěstky.
V polovině května odebrali pracovníci veterinární správy slepičí vejce od tří soukromých chovatelů v zatopené části obce Libiš, v jejímž katastru právě z velké části Spolana leží. Chemická analýza ukázala, že ani jediné testované vejce nesplňuje podmínky zdravotní nezávadnosti - ve všech případech bylo zjištěno několikanásobné překročení limitů toxických látek (PCB a DDT). Současně inspektoři odebrali vzorky šesti ryb z nedaleké pískovny v Mlékojedech. Ve všech šesti vzorcích laboratoř zjistila nadlimitní obsah rtuti. „Dnes také vybereme vajíčka od chovatelů, kteří nežijí v zatopené části obce, abychom zjistili souvislost se záplavami. Příští čtvrtek by mělo být jasno," řekl včera Jiří Drápal z SVS ČR k plánu kontroly. Veterináři se nyní chystají kontrolovat také dravé ryby a černou zvěř žijící na území postiženém povodněmi.
Státní správa požádala ministerstvo zemědělství o 300.000 korun na testy těchto látek. Průnik toxických látek do potravinového řetězce v obci Libiš poprvé prokázaly vzorky sdružení Greenpeace již loni na podzim. Mimo možné kontaminace těžkými kovy a polychorovanými bifenyly upozorňovali aktivisté také na rizikové dioxiny.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down