22.08.2012 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ani pes by neměl pít ledovou vodu

Volně žijící zvíře si dokáže poradit, a vyhledá stín. Se zvířaty, ať hospodářskými, tak domácími je to jinak, zde se musí postarat člověk.

„Tento způsob léta zdá se býti….“ hezká citace klasika a letos je vážně pravdivá. Střídání teplot, její velké výkyvy, to nesvědčí ani lidem, ani chovaným zvířatům. Obvyklé rady je třeba brát skutečně vážně – pokud možno se zvířaty necestovat, a pokud je to nezbytné, tak jen ráno, však i večer v 19 hodin je teplota ve stínu nevídaná. Vždy mít s sebou nápoj, v případě přehřátí chladit tlapky atd., atd. Nenechávat zvířata v zaparkovaných vozidlech, v enormních vedrech nepomohou ani otevřená okénka. Při cestování rozmyslně používat klimatizaci, neotvírat okna, průvan může způsobit zánět spojivky! Pozor i na samotné venčení, beton, asfalt a dlažba jsou jako horká pec. Pohybovat se co nejvíce ve stínu či přes trávníky a omezit tělesnou zátěž a hru, i kdyby si zvířata hrát chtěla. Z tlapek lze nalepený asfalt odstranit hadříkem napuštěným jedlým olejem nebo máslem.

Volně žijící zvíře si dokáže poradit, a vyhledá stín. Se zvířaty, ať hospodářskými, tak domácími je to jinak, zde se musí postarat člověk. Zajistit možnost úkrytu, zastínit okna doma i ve stájích, zajistit nápoj. Ve stájích a chovných halách pozor na větrání a kontrolu záložních zdrojů energie! A u dobytka chovaného na pastvě zajistit čistou zdravotně nezávadnou vodu!!! Dbát na čistotu napájecích žlabů, neboť se zde mohou pomnožit nežádoucí mikroorganismy! To platí i u pítek či mističek doma chovaných zvířat.

A pozor, při podávání nápoje, nesmí být voda ledová. Stejně, jako rodiče dbají, aby děti nepily ledovou vodu, nelze ji podávat ani psům. Praktičtí veterinární lékaři by jistě dovedli vyjmenovat případy laryngitid psů, které byly vyvolány ledovou vodou.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down