20.01.2004 | 06:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ani této mise se nebojíme

Státní veterinární správa ČR dnes přivítala inspektory z jedné z posledních misí z Bruselu před vstupem ČR do EU.
Sedm inspektorů z Generálního ředitelství Zdraví a ochrana spotřebitele (DG SANCO) Evropské komise bude v následujících čtrnácti dnech na území celé republiky sledovat, jak se nám podařilo splnit to, k čemu se naše republika formou přijatých zákonných norem, přístupovou smlouvou a i ujištěním Josefa Holejšovského, ústředního ředitele Státní veterinární správy, zavázala.

Inspektorům půjde především o posouzení pokroku ve zvyšování standardů zpracovatelských provozů, k jakému došlo v porovnání s výsledky předchozích misí. A pochopitelně i na to, zda je reálné to, co tvrdíme, že v okamžiku vstupu naší republiky do EU u nás nebudou zpracovatelské provozy, které neodpovídají veterinární legislativě. Na toto téma už zaznělo z Bruselu uznání Státní veterinární správě, že se tohoto opravdu nelehkého úkolu zhostila zodpovědně, a to zejména s tím, že si uvědomila i možné sociální a ekonomické dopady.
Podle našich předběžných zjištění se nezdá, že by dopad na zaměstnanost byl tak enormní, jak by se na základě jen hrubého odhadu mohlo zdát. Z počtu kolem dvou tisíc ohrožených pracovních míst to vypadá, že půjde spíše o několik stovek. Vzhledem k tomu, že zpravidla jde o kvalifikované pracovníky, neměl by být tak velký problém s jejich dalším pracovním uplatněním.
Je zajisté možné, že mise zjistí nějaké problémy a závady, podle Josefa Holejšovského, ústředního ředitele Státní veterinární správy, však neočekáváme žádná závažná pochybení, která by mohla být argumentem pro přijetí nějakých ochranných opatření ze strany EU.
Do května Státní veterinární správu čeká zatím ještě jedna inspekce, a to na pohraniční veterinární stanici v Praze Ruzyni, která by se měla uskutečnit v únoru; není však zdaleka vyloučeno, že toto bude inspekce před vstupem do EU poslední.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down